Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бачковският манастир спечели спора срещу Община Асенoвград за улицата с търговците

26 май 2017, 09:55 часа • 7408 прочитания

Собствеността върху подстъпа, водещ към Бачковския манатир е изцяло на Светата обител. Храмът спечели окончателно спора срещу Община Асенoвград на последна инстанция, информира кореспондентът на Actualno.com.

Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари

Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград

Решението бе взето и оповестено от Върховния касационен съд и не подлежи на обжалване. Спорната улица е с дължина около 3 километра и с обща площ близо 15 000 кв.м., като отделните й участъци са с различни широчина и настилка.

За нея претенциите си обяви преди около две години общинското ръководство на Асеновград. Припомняме, че през август 2015 г., Районният съд в града реши делото в полза на Общината. Последва обжалване пред Пловдивски Окръжен съд, който определи, че решението на първа инстанция не е правилно и делото в този случай бе спечелено от Бачковския манастир. Накрая случаят бе отнесен до Върховния касационен съд. Делото на последна инстанция е образувано по жалба от кмета на общината доктор Емил Караиванов, чрез началника на Отдел „Правен“ в Дирекция „Правно нормиране“.

Според назначената и извършена от Окръжен съд-Пловдив съдебно-техническа експертиза, няма данни спорното трасе да е било държавен републикански път. Не са извършени отчуждителни процедури на манастирски имоти през 1965 г., във връзка с изграждането на пътя Пловдив – Смолян, в частта му след населено място, обхващащ отсечката от разклона до края на участъка. И още - няма изготвен ПУП и не е предвидено строителство на път в имотите. В документацията се пояснява, че в участъка от Бачковския манастир до станцията на ВиК има възможност за предвиждане на моторни превозни средства. А оттам до края на трасето преминаването се осъществява по черен път и пътека с широчина на различни места от 0,80 метра до не повече от 2 метра.

Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра

Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби

Вземайки предвид всички тези доводи, Върховният касационен съд определи, че не би следвало да бъде допуснато обжалване и остави в сила решението на Окръжен съд-Пловдив. „Този път никога не е бил нито държавен или общински. Има две писма от Министерството на транспорта и МРРБ, които го потвърждават. Пътят не е одобрен и от Министерски съвет, каквото е законовото изискване. Монасите на манастира сами са си го изградили, като за това се намериха и стари документи. Всички имоти там са земеделска земя и са собственост на Бачковския манастир. За да изградиш път е необходимо да смениш предназначението на земята, каквото в настоящия казус липсва.“, обясни пред Actualno.com Трифон Кумчев – защитникът на Бачковския манастир в делото.

По протежението на 3-километровия подстъп са разположени търговски обекти на близо 30 търговци от Асенoвград и региона. За да развиват търговията си, търговците плащат на Светата обител наем по около 10 лева месечно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес