Точно 20 проекта, изготвени от културни и спортни дейци от Асеновград, подпомогна финансово Общината. За целта Общинският съвет в града отдели близо 25 000 лева. Клубове, сдружения и индивидуални личности кандидатстваха за финансиране пред градската управа, представяйки своите творчески идеи. Точно 2 500 лева отпусна местният парламент за КСТ „Асеновец” за осъществяване на проекта „Превръщане на предизвикателствата във възможности”.
Основната цел на идеята е реализация на социалните функции на физическата култура и спорта за укрепване на здравето и нравственото възпитание на децата, младежите и трудещите се в Асеновград. Сдружение с нестопанска цел „Детска песен – Надежда Хвойнева” получи 1 000 лева от Общината. Средствата ще бъдат уползотворени за участия в конкурси и фолклорни фестивали в различни градове на страната. 39-годишният асеновградчанин Ивайло Мирчев – експерт „Реклама и маркетинг“ в ОП „Туризъм“ - бе одобрен за финансиране с 500 лева за издаване на неговата книга-каталог „40 маршрута в община Асеновград”. Четивото съдържа 40 туристически, културни, поклоннически, планински и опознавателни дестинации. Книгата описва маршрутите подробно, като характеристика, дължина, трудност и координати. Публикувани са и множество снимки.
С по 1 000 лева бяха подпомогнати Тракийско дружество „Родопи”, Съюз на творците-Асеновград, Туристически хор „Родопски звуци” при ТД „Безово” и НЧ „Христо Ботев” в село Новаково. Средствата са им нужни съответно за участия в международни, национални и регионални фестивали, провеждане на съвместна културна политика и участие в песенни празници.
Същата сума и отново с цел включване в различни танцови форуми и конкурси бе отделена за Клуб по балкански танци „Асеница”, за НЧ „Христо Ботев” в село Избеглии, за Сдружение „Танцов състав Станимака” и за Спортен клуб по модерен балет, танци и аеробика „Косара”. Асеновградчанката Атанаска Маджарова ще бъде подпомогната с 500 лева от Общината, с които да реализира издаването на своята книга „Ин витро. Отвъд медицината“. Темата, засегната в творбата, е проблемът с фертилността. Книгата разказва за обичаите „Златна ябълка“ и „Коланче за рожба“ - характерни за Асеновград. Вярванията казват, че след извършване на тези ритуали се е случило чудо и много семейства са се сдобили с дете. Отпечатването на друга книга – документално-художественото произведение „Станимашки бивалици“ от Марин Маринов - също бе финансирана, с 800 лева. Изданието включва записки на интересни случки и спомени, разказани пред автора от възрастни асеновградчани, и оставили отпечатък в миналото на Асеновград. 1 800 лева съветниците на града гласуваха за 87-годишната асеновградчанка Лиляна Райчева. С парите ще бъде финансирано издаването на нейната книга „История на древните български племена”, писана в продължение на 20 г. В творбата са изнесени непубликувани и неизвестни досега исторически факти и събития и писмени сведения от дълбока древност. Точно 1 600 лева отделиха общинските съветници за финансиране на „Ново арт общество”. С парите ще бъдат издадени броеве 11 и 12 от списание „Нов вечерник”.
НЧ „Свети преподобни Паисий Хилендарски” бе подпомогнато с 2 800 лева, за да може читалищните състави да участват в различни културни прояви. За асеновградското представително детско ателие „Пъстроцвет” бяха осигурени 500 лева, с които да се случат организирането на изложби и изпращането на рисунки на децата за участие в различни национални и международни конкурси. 2 000 лева, с които да участват във фолклорни състезания и културни фестивали, получиха съставите и самодейният театър на НЧ „Родолюбие”. Проектът на композитора Асен Вакарелов за издаване на музикален албум с 12 православни великденски и пролетни авторски песни за деца и юноши с техните инструменти бе финансиран с 800 лева. 300 лева бяха отделени за Теодор Пеев, който ще се наеме да организира кръгла маса на тема „Родознание и краезнание в Асеновград”. С 1 500 лева Общински съвет-Асеновград подпомогна и Териториалната организация на слепите в града. Със средствата членовете на структурата ще имат възможността да участват в срещи, разговори, празници, художествена самодейност, спортни състезания и други прояви, свързани с историческото минало и настояще.