Точно 142 г. от своето Освобождение чества Асеновград днес. Венци и цветя бяха положени от кмета на града доктор Христо Грудев, официални лица, граждани и общественици пред бюст-паметника на генерал Виктор Дезидериевич Дандевил в града. Празничната програма откри Представителният духов оркестър на ВВС – Пловдив. След това, бе приет и почетен караул на Военно формирование 24490 в Асеновград. Заупокойна литургия бе отслужена от сеновградски свещеници.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Слово пред присъстващите произнесе и Мина Христемова – уредник в Исторически музей - Асеновград. Тя разказа, че когато асеновградчани посрещат генерал Дандевил като освободител, това не означава, че от този ден започва нова епоха от историята на града. Христемова отбеляза, че конфликтите във възрожденската и не само в тази епоха са не между българи и турци, а между българи и гърци. Българите в продължение на много дълго време трябва да докажат себе си, че са много по-способни и имат повече власт в пространството, което населяват.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби
"А това в някогашна Станимака не се случва. Хората, посрещайки генерал Дандевил, българите в този край трябва да преодолеят огромният икономически, културен и друг диктат на гърците. Те трябва да ги изолират от своето пространство и да създадат своя град такъв, какъвто искат да бъде. Защото гърците, веднага след освобождението подават нота и искат нашият град да не се причислява към българската държава. Така че борбата на българите след 18.01.1878 г. е много продължителна. В продължение на дълги години след тази дата българският народ трябва да отстоява своите права не само в полето на културата, образованието, икономиката. Те трябва да се наложат. И това става факт едва в края на 20-те години на XX-ти век", обясни Мина Христемова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледен крос – отново в Асеновград
Още: Среща-семинар в Асеновград разказа за ползите от смяната на отоплителните уреди
Ученици от ОУ „Ангел Кънчев” разказаха как е било постигнато Освобождението на Асеновград. Децата припомниха от историята, че през есента и в края на 1877 г. през града преминават тълпи турски бежанци към Одрин и Цариград. Започват да се изтеглят и военни части на армията от Сюлейман. Отстъплението им е съпроводено с грабежи. Една част от асеновградчани се укриват в местността "Куру дере", а други в горите и зад стените на близките манастири. Тревога и страх преминават през сърцата и на хората в селата. Не са пощадени и църквата в село Новаково, а част от манастира "Света Неделя" с училището са изпепелени.
На 16-ти януари Пловдив посреща освободителите, а напрежението в Асеновград нараства. Почти в пълен състав в града се събират войските на Сюлейман паша и Шакир паша. Руските войски обаче приближавали постепенно към Асеновград, а боеве се водели в Брестник и Крумово. Още в ранните часове на 18.01.1878 г. позициите си при Станимака турските войски започват да отстъпват, а руските освободители са посрещнати в града с камбанен звън. Името на генерал Дандевил - Освободителят се предава като легенда от поколение на поколение, а бюст-паметникът му е издигнат по инициатива на деца от Асеновград.
Още: Започна ремонт на речното корито в Асеновград
Още: Провериха зимната техника в Асеновград
Кметът на града доктор Христо Грудев също се обърна към асеновградчани с поздрав по повод Освобождението на Асеновград. Градоначалникът припомни кой е генерал Дандевил. "Той олицетворява стотиците хиляди руски войни, които са тръгнали да защитават своите имперски интереси и в част от тях освобождението на България. Генерал Дандевил е символ на интеграцията на хората. Той е син на френски офицер, който заедно с Наполеоновата армия навлиза в Русия, за да я окупира. Руската армия успява да прогони Наполеон от пределите на страната и офицерът Дандевил остава военнопленник. Приема руско поданство и по-късно се жени за руска дворянка, а техният син става офицер в руската имперска армия. Той е символ за всички нас. Също като него ние трябва да интегрираме и приемаме различните и заедно обединени да работим за общината, държавата и Европа", сподели в изказването си кметът Христо Грудев.
С патриотични песни в празничната програма се включиха и младите таланти от Вокална формация „Калина Малина”. В края на официалната церемония всички присъстващи коленичиха в знак на признателност към освободителите. После прозвучаване и химна на България, с което бе поставен финалът на честване 142-рата годишнина от Освобождението на Асеновград.