От 18 до 26 ноември на трети етаж в НДК изложбата „Толкова близо, толкова далече” за трета поредна година събира на едно място в общ формат български творци, живеещи и творящи в различни точки по света. Това затвърждаващо се културно събитие привлича все повече български творци от Европа и Северна Америка, които показват и споделят своето изкуство пред българската публика. Изданието през 2014 г. е под патронажа на Президента на Република България г-н Росен Плевнелиев.
Още: Виктор Чучков представя втората си фотографска изложба
Още: Почина художничката Ива Владимирова
В седем поредни материала Actualno.com ще представи на читателите си седем от участниците в изложбата.
Василен Васевски – Чикаго, САЩ
Василен Васевски е роден на 9.08.1969 г. в Сливен, България. Занимава се с живопис повече от 20 години, от които 15 г. живеe и работи в Чикаго, САЩ, където e доцент по рисуване в Илинойския институт по изкуство.
Още: Откриваме "Лицата на нощна София" във фотографска изложба в Централни хали
Още: Откриват изложба на Стефан Десподов - Деспо в Народния театър
През 1997 г. завършва Националната художествена академия в София със специалност „Живопис“, а през 2003 г. Индиана – Пардю Юнивърсити, Форт Уейн, САЩ, със специалност „Комерсиални изкуства“. Участвал е в множество изложби в различни галерии и музеи в САЩ, Холандия и България, една от които в Националната художествена галерия в София, 2012 г. Носител е на няколко награди, между които наградата на Съвета за изкуство на щата Илинойс (2009 г., 2007 г.) и наградата на Гилдията на художниците на Скоки, САЩ (2013 г.).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
Стилът, в който творя, наричам „метафоричен романтизъм”. Той отразява творческото ми кредо, че животът е поредица от мечти, очаквания и спомени, а изкуството е тяхно отражение. В живописта си разчитам на меките пастелни тонове и на декоративното изграждане на картинното пространство. Често формите в платната ми са не напълно завършени, за да оставят по този начин повече място за интерпретацията на зрителя. Вярвам в съдбовната мисия на изкуството да образова и променя човек към по-добро, предлагайки му един свят на хармония и по-висш порядък.
Кодът на любовта, 2012 г., маслени бои/платно, 60 x 60 см
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)