Квадрат, надраскан върху пожълтял лист хартия от ренесансовия гений Микеланджело, беше продаден за 201 600 долара, което е 33 пъти повече от прогнозната му стойност, съобщи аукционна къща "Кристис". Намерена залепена на гърба на рамка, малката рисунка, придружена от писмо от последния пряк потомък на Микеланджело, първоначално се очакваше да бъде продадена за между 6000 и 8000 долара. Но от "Кристис" казаха, че произведението е продадено за "33,6 пъти първоначалната оценка", без да разкрива подробности за купувача.
Още: Новата изложба на Георги Георгиев в галерия "Нюанс": "Ангели и демони" винаги наблизо
Още: Конкурс преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК
Още: "Тайната стая" на Микеланджело - ето какво е представлявала тя и от кого се е крил великият художник
Повече за продадената творба
Микеланджело Буонароти, снимка: Getty Images
Още: Звездата от "Хари Потър" Еvanna Lynch пристига в България на Anventure Comic Con 2025
Още: Фестивалът на светлините LUNAR дава нов облик на вечерна София в дните между 8 и 11 май
Малката творба изобразява мраморен блок с думата "simile" или "подобно" на английски. Смята се, че е нарисувано, докато Микеланджело е работил върху прочутия си таван на Сикстинската капела, каза специалист от аукционната къща пред АФП през януари.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Първият търг на творби, създадени само с изкуствен интелект, с разочароващи резултати (ВИДЕО)
Още: Никола Цветанов представя изложбата си "Incognito Games"
Рисунката е съчетана с писмо, написано от Козимо Буонароти през 1836 г., в което той предлага произведението от своя "знаменит праотец Микеланджело" на сър Джон Бауринг, бъдещият губернатор на Хонконг, чийто подпис се появява в долната част на листа. Специалистите на "Кристис" откриха писмото и диаграмата, прикрепени към гърба на различна рисунка, която е била в частна колекция от десетилетия, се казва в изявление на аукционната къща за медиите.
Въпреки че не е подписан от Микеланджело, изследванията потвърждават, че великият италиански художник е автор на малката рисунка. Смята се, че по-малко от 10 от творбите на Микеланджело са частна собственост, според "Кристис", като повечето се съхраняват в Casa Buonarroti, музей във Флоренция, пише БГНЕС.
Още: Новата изложба на Нина и Иво Петрови: Моменти и усещания, за които мечтаем (СНИМКИ)
Още: Непослушните Guerrilla Girls с първа ретроспективна изложба в България
Още: Картина на Банкси се продаде за убийствена сума (СНИМКА)