Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образът на Левски през погледа на българските художници (СНИМКИ)

17 юли 2017, 14:00 часа • 9949 прочитания

Галерия на открито отвори днес в градинката на „Кристал”, където бе открита изложбата „Апостолът и неговото време през погледа на българските художници”, посветена на 180-годишнината от рождението на Васил Левски.

Още: Виктор Чучков представя втората си фотографска изложба

Още: Почина художничката Ива Владимирова

В нея са представени репродукции на 28 творби от 25 български художници. Изложбата бе открита от кмета на София Йорданка Фандъкова, както и от директора на Националната художествена галерия Слава Иванова- съорганизатори на събитието.

Тук са произведения, посветени на Апостола, от художниците Георги Данчов- Зографина, проф. Дечко Узунов, проф. Александър Поплилов, Борис Ангелушев, Христо Нейков, Цвятко Дочев, Лили Димкова, Иван Стоилов- Бункера, Калина Тасева, Борис Ненов, Росен Райчев и др. Представени са най-известните творби за Левски на български художници, а самите оригинали като колекция са собственост и бяха изложени миналата година в Националната художествена галерия, отпечатан е и каталог по повод събитието. А иначе част от творбите са предоставени на музея на Левски в Карлово.

С голям интерес и с вълнение разгледахме изложбата. Тя няма да остави безразлично всяко българско сърце и българско дете, което ще бъде доведено тук от своите родители, заяви в словото си кметът на София Йорданка Фандъкова, предаде БГНЕС.

Още: Откриваме "Лицата на нощна София" във фотографска изложба в Централни хали

Още: Откриват изложба на Стефан Десподов - Деспо в Народния театър

Смята се, че най-достоверния портрет на Апостола е на художника Георги Данчов-Зографина, който е бил приятел и съратник на Васил Левски и е имал непосредствени впечатления от него, разказа пред медиите Жанет Митева, куратор на изложбата от Националната художествена галерия.

СНИМКИ ОТ ГАЛЕРИЯТА - ТУК!

Георги Данчов признава, че е правил опит да нарисува Апостола не толкова в неговата физическа правдоподобност, колкото да достигне духовната му същност. И, всъщност, портретите на художника, които се съхраняват в Пловдивската художествена галерия, се считат за най-достоверни за образа на Левски, поясни Митева. Част от произведенията в изложбата са влезли в христоматийния материал- като „Обесването на Левски” на Борис Ангелушев или „Залавянето на Васил Левски” от Никола Кожухаров, но има и творби на съвременни художници- като тези на Пламен Вълчев и на съвсем младия Росен Райчев. Любопитно е, че Росен Райчев живее отвъд океана и от далечна Америка е решил да пресъздаде образа на най-великия българин. Неговият портрет на Апостола е дар на художника на президентската институция, там е изложен и оригинала, поясни Жанет Митева.

Българските художници обичат да рисуват Левски, до неговия образ те достигат чрез малкото запазени автентични негови фотографии, чрез спомените и описанията на негови съвременници.

Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк

Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)

„Със своята политическа идеология и със своите качества на гражданин на новия свят, със своята гениалност на организатор и политик Левски изпреварва българското развитие с цели десетилетия. Ако беше живял в някоя по-голяма , той щеше да бъде известен на света като един от най-големите мъже на 19 век”, пише за него известният наш историк проф. Николай Генчев.

Най-близо до образа на Левски ми изглежда портрета, рисуван от Георги Данчов, но много е интересен погледът на художниците, защото човек съпреживява всичко това, което Апостола е и трябва да мълчим пред всичко това, което е Левски, сподели една от посетителките на изложбата Йовка Иванчева.

Изложбата, посветена на годишнината от рождението на Апостола ще бъде в градинката на „Кристал” до 25-ти юли т.г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес