Това се случва независимо от политическото напрежение, което витае около Русия. Независимо от недодяланата политика на България по темата. Независимо от Путин. Независимо от ретроградния меркурий и прочие поличби и прокоби.
Най-добрите руски илюстратори на произведения за деца в продължение на една седмица ще открият изложби и направят майстроски класове на три места в страната. Първото събитие е във вторник, 24 април, в град Трявна, в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" . Второто е на 26 април, четвъртък, в град София, в Националната гимназия за изящни изкуства "Илия Петров", а третото на 27 април, петък, отново в София - в Нов български университет. Всяка от изложбите ще съдържа между 20 и 30 оригинални рисунки на произведения за деца от руски и световни автори, а илюстраторите, повече от двадесет, са сред класиците и най-добрите съвременни руски художници. Групата е предвождана от главния редактор на издателство "Малыш" /"Малчуган"/ Наталия Федорова, а с нея са и изтъкнатите руски илюстраторки Олга Йонайтис и Надежда Бугославская.
Художественото предизвикателство се осъществява по инициатива и покана на Регионален център за култура "Фабриката" - Габрово, с домакинството на учебните заведения и подкрепата на кмета на град Трявна.
След завръщането си руските художници ще подарят своите и тези на колегите си произведения на домакините.
Ето как отговориха на единствения зададен въпрос трите гостенки:
Надежда Богуславская:"Когато бях малка, ми попаднаха две български книжки - "Български народни приказки" и "Приключенията на "Лиско". Впечатлиха ме илюстрациите на Иван Гонгалов, помня името му и досега, вдъхновиха ме. Рисувах направо върху книгтите. Затова сега съм в България."
Наталия Федорова:"Трябва да имаме кауза. Обща кауза. Да покажем поколенията, общите идеи и постижения на другите поколения".
Олга Йонаитис:" Важното за мен е духовното общуване помежду ни, това дават само личните срещи."
Въпросът, който зададох беше:"Защо, когато вашите илюстрации достигат до цял свят, тръгвате на лични срещи, изложби, майсторски класове?"
Автор: Калин Илиев