Изложба представя онлайн феномена „език на омраза“под формата на обекти за съзерцаване. В „Shit Storm: колекция от онлайн омраза“ участват Вероника Белчева (Belronika), Костадин Кокаланов, Елизавета Ангелова (Written by Ellie) и Стефан Чинов.
„Децата с увреждания нямат място в нормалните училища, не може да се саботира учебния процес и бъдещето на здрави деца, заради някакви майки с болни амбиции.”
Така звучат част от думите, с които са нападани онлайн много публични личности, журналисти и активисти за човешките права в България. Изложбата „Shit Storm: колекция от онлайн омраза“, организирана от фондация GLAS, за първи път ще представи пред публика и извън виртуалния свят подбрани реални закани и обиди, призиви към насилие и дори смъртни заплахи, отправени заради изявена гражданска позиция. Целта е не само да бъде обърнато внимание на феномена „език на омраза“, но и думите, представени чрез изкуството на различни автори, да бъдат изтощени от смисъла, дистанцирани до превръщането им в обекти на естетическо съзерцаване.
Чрез нежните си акварели илюстраторката Вероника Белчева (Belronika) пресъздава преживяването „език на омраза” в 2 минутна анимация и рисунки, в които вплита изписаните на ръка обиди от калиграфката Елизавета Ангелова. Това е първата колаборация между двете.
Един от най-изявените артисти в областта на шрифта у нас – Костадин Кокаланов, се включва в проекта като изписва на ръка върху завеси избрани обиди и закани, които са събирани в продължение на години от ЛГБТИ активисти, роми, евреи, феминистки, писатели, журналисти и др. Графичният дизайнер Стефан Чинов участва с работата „1000 думи”, в която са вплетени отново реално отправени заплахи онлайн, отпечатани върху платове.
Официалното дълго откриване на изложбата, с цел избягване на струпване на хора, ще се състои на 2 ноември, понеделник, от 18 до 21 ч. в галерия КО-ОП, на бул. Янко Сакъзов 17. „Shit Storm: колекция от онлайн омраза“ ще продължи до 11 ноември включително и ще може да бъде разгледана всеки ден от 12 до 19.30 ч.
Изложбата се реализира от фондация GLAS в рамките на проекта „Rainbow Over Hate”. Проектът се финансира от програма „Права, Равенство и гражданство“ на Европейския съюз (2014-2020).
Вижте част от илюстрациите в ТАЗИ ГАЛЕРИЯ