Френското правителство е поставило временна забрана за износ на рядка двустранна рисунка, преписвана на Леонардо да Винчи, която държавните служители обявиха за „национално богатство“, предаде БГНЕС.
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
Според вестник Le Journal des Arts, който прави откритието миналия месец, е било направено запитване за износен сертификат от разположената в Париж аукционна къща Tajan.
Творбата изобразява Свети Себастиан, привързан към дърво, от едната страна на листа, а на другата – оптични изследвания със светлини и сенки с текст на стария майстор. Да Винчи е създал 8 рисунки на светеца в неговия том с рисунки, текстове и научни изследвания – Codex Atlanticus.
Според протокола, актът дава на правителството 30 месеца да закупи произведението по пазарна цена. Tajan са оценили творбата на 15 милиона евро. В изявление от министерството на културата от 28 декември се казва, че „този рядък предмет... е ценно свидетелство за гения на Леонардо да Винчи, от съществено значение е да се пази във Франция“. Аукционната къща отказа да коментира изявлението на правителството и не дава никаква информация за продажбата на скицата.
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)
Тази творба била донесена в Tajan от пенсиониран доктор с още 14 нерамкирани рисунки, събрани от неговия баща. Произведението се откроило пред останалите за Тади Прат, директор на Tajan, експерт по стари майстори, и той се консултирал с Кармен Бамбач, куратор на испански и италиански рисунки в музея за изкуство Метрополитън в Ню Йорк. Според него приписването на творбата на Леонардо Да Винчи е „почти неосопоримо“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Изобилие" - Сборна изложба живопис и пластика в галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)
Още: Две галерии за съвременно изкуство с обща изложба на Женския пазар