Димитър Казаков - Нерон е несъмнено един от най-енигматичните български художници. Първото телевизионно интервю на Нерон, което го прави популярен, е излъчено в края на 1979 г. – взето е от проф. Аксения Джурова и Кеворк Кеворкян.
През 1980 г. Казаков представя свои творби в галерия „Райко Алексиев“. Тази изложба отбелязва началото на голямото признание на художника у нас и по света. Следват я десетки експозиции в престижни галерии в Ню Йорк, Париж, Мадрид, Виена, Токио, Торонто, Атина, Базел, Люксембург и други. И днес той е сред най-търсените и колекционирани автори, а творчеството му е обект на редица изследвания. Произведенията му са притежание на музеи, галерии и частни колекции в цял свят.
За разлика от скорошната изложба в НХГ, където бяха показани живописни творби на Димитър Казаков – Нерон, собственост на държавни галерии, изложбата "Чародеецът Нерон" в галерия "Лоранъ" (до края м.октомври) представя 14 произведения, селектирани от частни колекции специално за експозицията. Това означава, че тези творби не се показват (често) пред публика и шансът да бъдат видени следва да се използва.
Посетителите могат да видят творби от 60-те, 70-те и 80-те години – най-плодоносните творчески периоди на художника, превърнал се в легенда още приживе и признат за сроден по талант със световните имена в изящното изкуство. Изпълнени с маслени или акрилни бои, с акварел или в техниката на дърворезбата, картините на Нерон са магични разкази за вплитането на древни митове в традиционните български обреди. Нашата земя, обсипана с „хилядолетни археологически пластове”, е голямото вдъхновение на художника.
Куратор на изложбата е проф. Аксиния Джурова, автор на монографията „Митът Димитър Казаков Нерон”, близка приятелка на художника и изтъкнат изкустововед.
Надсловът на експозицията, „Чародеецът Нерон”, е инспириран от филма на известния френски писател и критик Жан-Мари Дро за Димитър Казаков (1979), част от поредицата „Художници – чародейци от Франция и другаде” (1980).
Изложбата обхваща всички емблематични цикли в творчеството на Казаков: „Майчинство”, 60-те г. на ХХ в.; „Семейство”, 60-те г. на ХХ в.; „Лазарки”, 1974 г.; „Маски”, 80-те г. на ХХ в., форматни платна („Дъщеря на тракиец”, 1980; „Композиция”, 1980) с характерната за автора обърната перспектива – неповторимото съчетание от различни гледни точки към света, което усилва чувството на зрителя за приказното, митологично време, което населяват персонажите на Нерон.
"Ужасно обичам тайнствените неща, при тях има нещо като съединяването на цветовете, то е висшо блаженство."
Нерон
Експозицията „Чародеецът Нерон” може да бъде посетена от 3 до 31 октомври 2016 г., в салона на галерия „Лоранъ” на ул. „Оборище” 16. Ще бъде представен каталог към изложбата с текст на проф. Аксиния Джурова. Официалното откриване ще се състои на 3 октомври от 18.30 ч.