Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бронзовата глава на Севт ІІІ е сред най-често канените ни артефакти за чужди изложби

30 ноември 2015, 19:53 часа • 10772 прочитания

Бронзовата портретна глава на Севт ІІІ - един от емблематичните паметници от фонда на Националния археологически музей, вече е сред най-често канените наши артефакти за участия в престижни изложби в чужбина, съобщават от Министерството на културата.

Само преди броени дни бронзовият Севт ІІІ се завърна в Археологическия музей в София, след като в периода от 28 юли до 1 ноември 2015 г. бе включен сред експонатите в забележителната изложба “Власт и патос: Бронзова скулптура от елинистическия свят“ в музея „Пол Гети” в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата в престижния американски музей обедини 50 бронзови статуи от елинистическата епоха, сред които и някои от най-известните шедьоври на античната бронзова скулптура: Александър Велики от Херкуланум, статуята от Бриндизи, Херакъл (римско копие на оригинал на Лизип), Атина от Арецо, „Ораторът“, „Танцуващият сатир“, Аполон от Пиомбино и др. Представените в музея „Пол Гети” експонати са притежание на най-големите световни музеи: Louvre (Париж), British Museum (Лондон), Prado (Мадрид), Palazzo Massimo (Рим), Galleria degli Uffizi (Флоренция), Metropolitan (Ню Йорк), Kunsthistorisches Museum (Виена), Националния археологически музей в Атина и редица др. В тази наистина уникална „колекция“ бронзовата портретна глава на тракийския владетел Севт ІІІ зае своето достойно място и се радваше на изключителен интерес сред посетителите.

Преди да бъде поканен в САЩ, бронзовият Севт III, открит от българския археолог Георги Китов (1943-2008), бе основен акцент и в българската изложба тази пролет в Лувъра, представяща тракийското изкуство.

Продължават да пристигат и нови покани за участия в изложби в чужбина и за най-популярното ни тракийско съкровище – златния сервиз, открит през 1949 г. в местността Мерул край Панагюрище от братята Павел, Михаил и Петко Дейкови. Панагюрското съкровище се превърна и в безценен източник на научно познание за тракийската древност и в символен капитал за България, с който тя потвърждава мястото си сред трите най-богати с културни ценности от древността държави в Европа, подчертават от Министерството на културата. 

Съкровищата на траките и бронзовата глава на тракийския владетел Севт III междувременно вече искат да бъдат видяни и в Италия, Хърватия, Турция, Мароко. Интерес към прочутите ни тракийски съкровища, както и към най-новите забележителни открития на българските археолози, направени през последните години, изявиха вече и от Ермитажа в Русия, както и от Британския музей.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес