„Повечето от откритите сцени в София са правени през 50-те и 60-те и представляват платформа, от която да се говори на масите. Те не дават възможност за други начини на общуване между публика и артисти, а изкуството се е променило много оттогава.“
Още: Топ 10 на най-скъпите картини в света
Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"
„Не е достатъчно да направиш една хубава сцена, ако я оставиш сама на себе си. Без управление и смислена програма тя е обречена на разруха.“
Това са част от мненията на участниците, които се включиха в интерактивния семинар по проект АГОРА с фокус върху откритите пространства за култура. Той се проведе на 28-ми септември в две части. Събитието събра над 30 участници от местната власт, независимия културен сектор, представители на академичния сектор и бизнеса.
Първата част от семинара бе отделена за провеждането на ФОТОГЛАС под формата на организирани разходки на предварително определени открити пространства за култура на територията на столицата. Участниците посетиха местата и документираха сегашното им състояние чрез дигитални снимки. Целта на ФОТОГЛАС бе да се идентифицират както местата, които имат належаща нужда от подобрение, така и тези, които могат да се използват като добър пример.
Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR
По време на същинската част на семинара бяха представени добри примери за открити сцени от други части на Европа и света. Всички участници споделиха впечатленията си за посетените по-рано обекти чрез попълване на интерактивна онлайн анкета в реално време и предложиха различни мерки за подобрението им по време на оживена дискусия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Пролетни трели" звучат в изложбата на Ангел Веселинов в Галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)
Още: Преди и сега: Световноизвестни личности се срещат с предишното си аз (СНИМКИ)
Според участниците сред най-важните фактори за подобряване функционалността на пространствата са предвиждането на начините за употребата им в близко бъдеще, доброто им интегриране в местния колорит и лесните и ясни условия за използването им.
Интересно предложение за баланс между качествена художествена програма и ангажиране на местната общност бе провеждането на резиденции на артистите в съответния квартал. Освен това, участниците идентифицираха временните и преместваеми сцени като добра алтернатива на допълнителното застрояване и стигнаха до консенсус, че включването на студентски общности в различни стажове и творчески разработки би бил сред ефективните подходи за облагородяването на пространствата.
Още: Запознаваме се с Антарктическите хора чрез изложба на Моста на влюбените
Още: Изложба в Народния театър представя първото златно поколение актьори и актриси на България
Този семинар е първият от три семинара, резултатите от които ще доведат до съставяне на план за действие за реновиране на пространства за култура.
Проектът АГОРА се изпълнява по програма ИНТЕРРЕГ Дунав и се съфинансира от фондовете на Европейския съюз (ERDF, IPA II).
Повече за проекта и предстоящите дейности можете да научите на http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/agora и https://www.facebook.com/InterregAGORA