Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земното кълбо не му стига: Къде и как Илон Мъск се меси в политиката?

08 януари 2025, 18:00 часа • 1685 прочитания

Когато не е в конфликт с водещи републиканци, собственикът на социалната мрежа X Илон Мъск явно обича да прекарва свободното си време, като се бърка в делата на чуждестранни правителства. Може да се изброят поне 10 примера от цял свят, в които милиардерът прави опити за политическа намеса, насочвайки общественото мнение към крайнодесния спектър. Основателят на Tesla и SpaceX е съюзник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и ще заеме място в администрацията му начело на неформалното Министерство за правителствена ефективност.

Още: "Дипломацията" на Мъск: Как милиардерът променя американската политика?

Великобритания

В Обединеното кралство бившият премиер Риши Сунак беше в доста добри взаимоотношения с колегата си от технологичния свят, но нещата се влошиха, когато Киър Стармър наследи Сунак на поста министър-председател. Само няколко седмици след началото на управлението на лейбъристите Мъск заяви, че „гражданската война е неизбежна“ в страната.

Снимка: Getty Images

Според милиардера Великобритания е „тиранична полицейска държава“. Той заклейми Стармър заради полицейската охрана на крайнодесните протести. Предупреди, че Обединеното кралство се превръща в „пълен Сталин“, като променя правилата за данъка върху наследството на фермерите. Призова министър-председателят да бъде вкаран в затвора заради реакцията на държавата по отношение на сексуалната експлоатация на деца (скандала "Родъръм") и заклейми министъра на Стармър по въпросите на сигурността като „апологет на геноцида чрез изнасилвания“.

Още: Мъск: Стармър беше съучастник в изнасилването на Великобритания

Стармър може би е могъл да получи предупреждение от шотландския депутат Хумза Юсаф. Бившият първи министър, един от най-изтъкнатите мюсюлмански политици във Великобритания, беше наречен от Мъск „супер, супер расист“ в отговор на речта, която Юсаф произнесе за структурния расизъм в Шотландия. „Шотландия му е дала всичко и въпреки това той мрази белите хора“, обвини го Мъск.

Илон Мъск дори намери време да се скара със свой предполагаем съюзник. През изминалия уикенд той призова лидерът на Реформаторския блок на Обединеното кралство Найджъл Фараж - основен привърженик на Тръмп и на Brexit - да бъде сменен начело на партията.

Още: Мъск се намеси и в британската политика - "бромансът" му с Фараж приключи

Германия

Германците трябва да гласуват следващия месец на предсрочни избори, а технологичният милиардер предизвика голямо вълнение, заставайки зад крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“. Според него само AfD „може да спаси Германия“.

Снимка: Getty Images

Това предизвика кратък коментар от страна на настоящия канцлер Олаф Шолц, който заяви, че ценната за Мъск свобода на словото означава, че „можете да казвате неща, които не са правилни и не съдържат добри политически съвети“.

Лидерът на консервативната коалиция ХДС/ХСС Фридрих Мерц, който води в социологическите проучвания, също се нахвърли върху Мъск, като нарече коментарите му „натрапчиви и самонадеяни“.

Сега Мъск планира дискусия в платформата си X с Алис Вайдел, която е кандидатката на AfD за канцлер.

Още: Мъск застана зад крайната десница в Германия два месеца преди изборите

Украйна

Един от най-големите скандали около политическите позиции на Илон Мъск е свързан с войната в Украйна. През октомври 2022 г. той използва анкета в X, за да пита случайни потребители относно изборите в окупираните от Русия региони на страната. Милиардерът отправи шокиращи предложения - мирно споразумение между Москва и Киев, включващо повторение на фалшивите референдуми в 4-те анексирани области, но този път под наблюдението на ООН. „Русия напуска, ако това е волята на хората“, обяви Мъск, но заяви, че Крим трябвало да остане руски, да се осигури водоснабдяването за полуострова и Украйна да остане неутрална по въпроса, тъй като територията била на руснаците и преди 1783 г.

Снимка: Getty Images

След като разгневи редица украински официални лица и други западни служители, Мъск пусна и втора анкета с възможни отговори „да“ или „не“: „Волята на хората, които живеят в Донбас и Крим, трябва да реши дали те да са част от Русия или от Украйна“.

Още: Мъск отвърна на Зеленски след драмата в Twitter: Все още подкрепям Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски не беше впечатлен, като отговори саркастично с анкета за това дали хората предпочитат Мъск, който подкрепя Русия, или Мъск, който е зад Украйна.

Трябва да се отбележи и фиаското със Starlink на Илон Мъск: Сериозни данни: Русия има Starlink, Мъск отрича (ВИДЕО).

Канада

Една прогноза на Мъск се оказа вярна. През ноември миналата година шефът на Tesla прогнозира, че канадският министър-председател Джъстин Трюдо „ще си отиде на предстоящите избори“. Както се оказа, Трюдо няма да стигне дори до изборния ден - в понеделник подаде оставка като премиер след повече от девет години на власт.

Още: Мъск публично обиди канадския премиер Трюдо, наричайки го "момиче"

Австралия

Дори политиците в Австралия не могат да избягат от горещите коментари на Мъск, макар че те поне са в области, в които може да се очаква технологичен предприемач все пак да има мнение.

Снимка: Getty Images

Мъск се нахвърли върху плановете за забрана на достъпа на деца до платформите на социалните мрежи, като ги нарече „начин за контрол на достъпа до интернет“, и нарече членовете на австралийското правителство „фашисти“ заради прокарването на законодателство, целящо да регулира дезинформацията в социалните медии.

Правителството отхвърли критиките му. Един от министрите заяви, че работата им „не е да измислят политика за социалните медии, за да угодят на Илон Мъск“.

Още: Мъск разкритикува намерението на Австралия да забрани социалните мрежи за деца

Бразилия

Бразилия стигна дори по-далеч от Австралия и миналата година временно блокира социалната мрежа X на Мъск, след като той отказа да забрани акаунти, които разпространяваха дезинформация за президентските избори там през 2022 г. Противниците на забраната заявиха, че профилите са били "мишени" по политически причини.

В ответна мярка Мъск уволни бразилския персонал на X и затвори местния офис на компанията, въпреки че забраната беше отменена, след като X плати 3,8 млн. паунда глоби и блокира въпросните акаунти.

Още: Мъск плати глоби в Бразилия, но на грешна сметка

Ирландия и Северна Ирландия

Щастливо навлизайки в един от най-чувствителните конфликти на съвремието, Мъск се подигра с Ирландската републиканска армия (ИРА), наричайки я „страшна като плюшена играчка“.

Той също така подкрепи антиимиграционен митинг в ирландската столица Дъблин, заявявайки: „Народът на Ирландия се бори за себе си!“.

Снимка: Getty Images

Румъния

Румънските президентски избори, отменени заради агресивни хибридни атаки от Русия, предизвикаха гнева на Мъск. „Как може един съдия да отмени избори и да не бъде смятан за диктатор?“, избухна той, след като Конституционният съд реши да има рестарт на вота. След първия тур там водеше независимият кандидат Калин Джорджеску, който изгради кампанията си в TikTok, подкрепяйки конспиративни теории и заемайки позиции срещу НАТО.

Още: На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.

Дания и Гренландия

От години Доналд Тръмп изразява интерес към придобиването на датската отвъдморска територия Гренландия, която той нарича „абсолютно необходима“ за американската сигурност. Той не изключи военна или икономическа принуда, чрез която САЩ да поеме контрол над острова.

Датският министър-председател Мете Фредериксен не е изненадващо голям почитател на тази идея. Във вторник, по време на посещението на сина на Тръмп на острова, тя заяви, че „Гренландия принадлежи на гренландците“.

Мъск също изрази мнението си в X, като написа: „Ако жителите на Гренландия искат да бъдат част от Америка, което се надявам да направят, те ще бъдат добре дошли!“.

Още: Франция към Тръмп: ЕС няма да ти позволи да превземеш Гренландия (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Нидерландия

Предпочитанията на Мъск да общува с крайнодесни фигури се проявиха за пореден път по време на разговора му с Герт Вилдерс - нидерландският политик, който отдавна води кампания срещу исляма и миграцията.

Собственикът на X изтъкна ниската раждаемост в страната и заяви, че „холандската нация ще измре от собствената си ръка“. С 12 собствени деца Мъск би трябвало да има много полезни съвети за холандците, коментира иронично Politico.

Венецуела

През август миналата година венецуелският диктатор Николас Мадуро забрани X за 10 дни, след като влезе в конфликт с Мъск. Собственикът на платформата заклейми Мадуро като „диктатор“ и „клоун“ и го обвини в „голяма изборна измама“. Честно казано, последната част май е доста вярна.

Още: ЕП призова за санкции срещу режима на Мадуро и признаване на Едмундо Гонсалес за президент

Финландия

В епохата преди Х Мъск се подигра с тогавашния финландски премиер Сана Марин за това, че в края на 2021 г. е посетила нощен клуб, след като е била в контакт със заразен от Covid-19. Илон Мъск публикува снимка с двама млади хора в нощен клуб и с надписи: „И така, с какво си изкарвате прехраната?", пита мъжът. "Аз съм министър-председателят на Финландия“, отговаря жената. 

Още: Ново видео: Премиерът на Финландия танцува с певец в нощен клуб в Хелзинки

Снимка: Getty Images

Европейският съюз

Сякаш не е достатъчно предизвикателство да се бориш с една държава - затова Мъск се скара с целия Европейски съюз.

През октомври той влезе в онлайн разправия с напускащата поста си заместник-председателка на Европейската комисия Вера Йоурова, като я нарече „олицетворение на баналното бюрократично зло“. Това стана, след като тя го окачестви като „промоутър на злото“ на фона на множество регулаторни битки заради платформата Х.

Мъск също така нападна новоназначената Европейска комисия като „недемократична“ и заяви, че Европейският парламент не трябва „да ѝ отстъпва правомощия“.

Още: Франция иска Европейската комисия да издърпа ушите на Мъск

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес