В рамките на месец представители на Световната здравна организация излязоха с две противоположни мнения по отношение на хидроксихлорохина. Първо обявиха, че тестват лекарството срещу коронавирус и може да го признаят официално като лек срещу заразата, а след това - че спират тестовете си с него.
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
СЗО сваля доверието си от хидроксихлорокина като решение срещу коронавируса
На 3 юни обаче СЗО обяви, че възобновява изпитанията с хидроксихлорохин за лечение на коронавирус.
Защо СЗО поднови клиничните опити с хидроксихлорохина? Разследване на The Guardian дава отговор на този въпрос. След него СЗО се върна към тестовете с медикамента.
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Оказва се, че Световната здравна организация е взела решението си за прекратяване на клиничните изследвания с хидроксихлорина на база на публикуваното в сп. "The Lancet" проучване за вредите от препарата, което всъщност се основава на анализ на данни, подадени от фирма със съмнителна репутация. Данните обхващат проучване от 15 000 пациенти в 1 200 болници в цял свят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Изследването е на малката американска компания "Surgisphere", която събрала данните. Повечето от служителите на компанията били без научно образование, а този, който ръководел проучването е всъщност автор на научнофантастична литература. Сред работещите във фирмата имало дори еротичен модел и хостеса, представяща се за маркетинг специалист. Общият брой на служителите на "Surgisphere" в LinkedIn бил първоначално 6 души, а преди седмица намалял на 3. За съавтор на изследването е посочен Сапан Дезай, главен изпълнителен директор на "Surgisphere". Срещу него обаче се водят три дела за злоупотреби, свързани с базата данни на "Surgisphere". В същото време, до миналия понеделник бутонът "свържи се с нас" на сайта на компанията водел до сайт, изработен на WordPress за криптовалута.
Как тогава фирмата е събрала данните си от 1 200 болници?
Съмненията в разследващият екип на The Guardian започват след сериозно разминаване в изследването на компанията в броя на заразените и смъртните случаи в Австралия. Дезай се оправдал пред репортерите, че е станала неволно грешка в системата като са включени и починалите в една малка болница в Китай.
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
В същото време болници, които са посочени като част от изследването на континента - отричат да са подавали данни за "Surgisphere".
Остава въпросът проверила ли е СЗО данните на съмнителната компания или просто й се е предоверила? Ако не е проверила данните, това поставя под съмнение авторитетът на организацията, която и без това е под сериозно изпитание от натискът на САЩ и развитието на пандемията.
Хидроксихлорохинът или хлорохинът се използва в цял свят в борбата с коронавируса, включително и в България, под строг лекарски контрол само при много тежки случаи и при непрекъснато болнично наблюдение.