Единственият стелт бомбардировач във Военновъздушните сили на САЩ, а оттам и в целия съюз НАТО, не функционира вече повече от десет дни. Причината е, че на 10 декември бе затворена единствената писта на военновъздушната база "Уайтман" в Мисури. Същия ден един от бомбардировачите B-2 в базата беше сериозно повреден и се запали при инцидент, съобщава Military Watch.
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
В момента на въоръжение са само 20 B-2 - един от които е прототип, модифициран за бойни действия - след като проблеми със самолета доведоха до намаляване на производството от 120 на само 20. 20-ият серийно произведен самолет беше унищожен при инцидент през 2008 г.
Последният инцидент с B-2, който се случва непосредствено след друга по-лека катастрофа през септември 2021 г., доведе до риск за безопасността на целия флот. Все още не е сигурно дали наскоро повредените B-2 ще бъдат върнати в експлоатация, или може да се обмисли ранно пенсиониране на самолетите на стойност 2 млрд. долара, тъй като техният заместител B-21 се доближава до влизане в експлоатация.
ОЩЕ: Пентагонът представи новия стелт бомбардировач В-21 Рейдър
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Northrop Grumman B-2 Spirit е американски тежък стратегически стелт бомбардировач, способен да нанася както конвенционални, така и ядрени удари. Той е основният стратегически бомбардировач на САЩ, редом с B-52 и B-1.
Въпреки че се очаква разходите за ремонт на двата повредени B-2, и особено тези от последния инцидент, да бъдат високи, класът бомбардировачи предоставя уникални възможности поради способността си да прониква в добре защитено вражеско въздушно пространство и да хвърля гравитационни бомби. Това е нещо, което по-старите бомбардировачи B-52 и B-1B не могат да правят заради липсата на стелт способности и произтичащата от това висока уязвимост.
Продължаващата жизнеспособност на стелт функцията на B-2 обаче все повече се поставя под въпрос, тъй като подобренията в контрастелт способностите на противниците на САЩ оставят технологиите от епохата на бомбардировача все по-назад. Очаква се наследникът на B-2 - B-21 - да подобри невероятно високите изисквания за поддръжка и оперативните разходи. Също така обаче ще бъде ограничен до много по-къс обсег и до приблизително половината от полезния товар на оръжията.
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Очаква се B-21 да формира между пет и десет единици във Военновъздушните сили на САЩ и евентуално да служи във флота на американски съюзници като Австралия. Уязвимостта на B-2, причинена от наличието на само една оперативна единица, остава основна пречка за неговата надеждност, особено във време на високо геополитическо напрежение.
Разработката на B-21 се забави значително, като преди се очакваше първият полет да се осъществи през 2020 г., а сега е планиран за 2023 г. Продължителността на периода, в който модулът B-2 е изведен от строя, повдига въпроси относно жизнеспособността на американския капацитет за стелт бомбардировачи по време на война, тъй като способността на противниците да нанасят удари по въздушни бази с крилати и балистични ракети продължава да се разширява. Това създава много по-сериозни проблеми от блокирането на пистата, ако базата бъде набелязана за мишена, пише Military Watch.