Разпределението на специалните права на тираж (СПТ) между страните членки на МВФ в размер на 650 млрд. долара, одобрено в началото на месеца, влезе в сила, съобщава РБК.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
От отпуснатите средства 275 милиарда отиват за развиващите се страни, включително 25 милиарда за членовете на ОНД и Грузия. Русия получи около 17,5 милиарда долара.
СПТ са нефизическо средство за платежни курсове на фонда. Курсът на СПТ се определя ежедневно въз основа на обменните курсове на долара, еврото, йената, лири стерлинги и юани.
Сега в обращение са 204 милиарда СПТ, което съответства на 290 милиарда долара. Общият брой на СПТ ще достигне 660 милиарда. За последен път МВФ отпусна СПТ през 2009 г., след световната финансова криза.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Делът на страните в разпределението на СПТ съответства на квотите в МВФ - дялове в капитала на фонда. Така например в САЩ е 17,4%, в Русия - 2,71%. Размерът на акциите се изчислява по формула, която отчита БВП на държавите, платежния баланс и международните резерви.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
За да се възползват от СПТ извън МВФ, страните трябва да ги конвертират. Те могат да купуват и продават СПТ, да ги обменят, да ги прехвърлят безплатно.
Както обясни София Донец, главен икономист на Renaissance Capital за Русия и ОНД, има няколко начина за монетизиране на специалните права на тираж: обмен на твърда валута по двустранно споразумение с друга държава или изпълнение на редица условия на МВФ и получаване на валутно финансиране по кредитната програма на фонда.