Международно проучване установи, че интензивните горещини, които обхващат света този месец, се дължат на климатичните промени, съобщи Евронюз.
Още: Мъск не успя да си купи върховен съдия в Уисконсин с 25 млн. долара
Новото проучване на World Weather Attribution (WWA), изследователска група, съставена от международни климатолози, установи, че смъртоносните горещини в американския Югозапад и Южна Европа не биха могли да се случат без продължаващото натрупване на затоплящи се газове във въздуха.
Тези необичайно силни горещини стават все по-чести, се казва в проучването от днес. Същото изследване установява, че увеличаването на задържащите топлината газове, главно от изгарянето на въглища, нефт и природен газ, е причина за
друга гореща вълна
- тази в Китай - 50 пъти по-вероятна с потенциал да се появява на всеки около пет години.
Още: Новият канадски премиер също не се плаши от Тръмп: Няма да ни притежаваш (ВИДЕО)
Още: „Тя има нужда от любов“: Боклукчия намери изхвърлено бебе (ВИДЕО)
Тежката атмосфера, затоплена от въглеродния диоксид и други газове, също така е направила европейската гореща вълна с 2,5 градуса по Целзий по-топла, тази в Съединените щати и Мексико - с 2 градуса по Целзий по-топла, а тази в Китай - с 1 градус по Целзий по-топла, установява проучването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сенатор от САЩ счупи рекорда за най-дълга реч
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие
Няколко климатолози, използващи пръстените на дърветата и други заместители на температурните записи, твърдят, че горещините през този месец вероятно са най-горещите на Земята от около 120 000 години насам, което е лесно да се определи като най-горещата температура в човешката цивилизация.
ОЩЕ: Червен код за опасно горещо време в 7 области в сряда (КАРТА)
"Ако нямаше климатични промени, такова събитие почти никога нямаше да се случи", казва водещият автор на изследването Мариам Закария, климатолог от Имперския колеж в Лондон. Тя нарича горещите вълни в Европа и Северна Америка "практически невъзможни" без увеличаването на топлината от средата на XIX век. Статистически погледнато, тази в Китай би могла да се случи и без
Още: "Мечтаех да стана спортистка, но вейпът едва не ме уби": Смразяващ разказ на тийнейджърка
Още: Доброволци в Ню Мексико откриха останките на над 200 жени, смятани за мигранти
глобалното затопляне
От появата на горенето в промишлеността светът се е затоплил с 1,2 градуса по Целзий, така че "те не са рядкост в днешния климат и ролята на климатичните промени е абсолютно категорична", казва климатологът от Имперския колеж Фридерике Ото, която ръководи екипа от международни учени доброволци в World Weather Attribution, които правят тези проучвания.
Особено интензивните горещини, които сега изпепеляват Тексас, Калифорния, Аризона, Ню Мексико, Невада, Баха Калифорния, Сонора, Чихуахуа и Коауила, вероятно се случват веднъж на 15 години при сегашния климат, се казва в проучването.
Ако се затопли с още няколко десети от градуса, горещините от този месец ще станат още по-чести, каза Ото. Във Финикс имаше рекордните 25 поредни дни с температури от 43,3 градуса по Целзий или по-високи и повече от седмица, в която нощната температура не падаше под 32,2 градуса по Целзий.
ОЩЕ: Папата се разтревожи за климата след екстремните жеги
Според проучването горещините в Испания, Италия, Гърция и някои балкански държави вероятно ще се повтарят всяко десетилетие при сегашния климат.
"В Съединените щати е ясно, че целият южен пояс ще бъде свидетел на най-лошото от все по-засилващите се горещини и това лято трябва да се счита за сериозен предупредителен сигнал", каза деканът по околна среда на Мичиганския университет Джонатан Овърпек.
При горещите вълни "най-важното е, че те убиват хора и особено нараняват и унищожават живота и поминъка на най-уязвимите", каза Ото.
Как климатичното затопляне повишава риска от наводнения
Става ли Европа гореща климатична зона?