Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Върховният съд на САЩ забрани расовия критерий при прием в университетите

29 юни 2023, 19:50 часа • 1410 прочитания

Върховният съд на САЩ забрани използването на критериите за раса и етническа принадлежност при приема в университетите. Решението нанася сериозен удар върху десетилетна практика, която увеличаваше образователните възможности на афроамериканците и други малцинства, съобщи Си Ен Би Си.

"Студентът трябва да бъде третиран въз основа на неговия опит като личност - не въз основа на раса", заяви председателят на Върховния съд Джон Робъртс в становището. Съдиите се разделиха с шест на три гласа по консервативно-либерална линия в решението, което дойде след години на антипатия към политиките, които целят разнообразие при приема в училищата и наемането на служители в бизнеса и правителството.

Съдът заяви, че университетите са свободни да вземат предвид личния опит на отделните кандидати - например дали са израснали в условията на расизъм - при преценката на кандидатурата им спрямо кандидатите с по-висок академичен ценз. Но вземането на решение главно въз основа на това дали кандидатът е бял, чернокож или друг, само по себе си е расова дискриминация, посочи Робъртс.

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп приветства "великия ден за Америка", обръщайки се към своите привърженици в социалните мрежи. "Това е решението, което всички чакаха и се надяваха, а резултатът е невероятен. Освен това то ще ни запази конкурентноспособни спрямо останалия свят", твърди Тръмп, който се кандидатира за втори мандат в Белия дом, в своята платформа Truth. "Нашите най-велики умове трябва да бъдат ценени и точно това донесе този прекрасен ден. Връщаме се към всичко, основано на заслугите - и това е начинът, по който нещата трябва да се случват!", написа още той, цитиран от БГНЕС.

Председателят на Камарата на представителите на САЩ от Републиканската партия Кевин Маккарти също приветства решението "Сега студентите ще могат да се състезават въз основа на еднакви стандарти и индивидуални заслуги. Това ще направи процеса на прием в колежите по-справедлив и ще подкрепи равенството пред закона", написа той в Туитър.

Съдът застана на страната на активистката група "Студенти за справедлив прием", която съди най-старите частни и държавни висши учебни заведения в страната - елитния Харвардски университет и Университета на Северна Каролина - заради техните политики за прием. Групата твърди, че политиките за прием, съобразени с расовите особености, дискриминират еднакво или по-добре квалифицирани американци от азиатски произход, които се състезават за постъпване в двата университета.

Харвард и УНЦ, както и редица други конкурентни училища в САЩ, разглеждат расата или етническата принадлежност на кандидатите като фактор, за да осигурят разнообразен студентски състав и представителство на малцинствата. Водещият съдия Соня Сотомайор заяви, че решението "отменя десетилетия прецедент и е значителен напредък".

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес