Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вълна от медузи заплашва Венецуела

15 април 2024, 06:28 часа • 1197 прочитания

Цветните медузи, осеяли тюркоазените води на Арагуа във Венецуела, продължават да вредят на риболова в района, създавайки странна и неудобна гледка, предизвикана от изменението на климата, информира БГНЕС. 

Още: Черно море се напълни с хиляди медузи (ВИДЕО)

Инвазивната медуза

Инвазивната медуза cannonball запълва мрежите на рибарите, като Министерството на околната среда обяснява това със затоплянето на водите вследствие на изменението на климата и намаляването на числеността на естествените врагове на медузите, като акули и морски костенурки.

В същото време "сардините и други видове, които служат за стръв на рибарите, са изчезнали. Риболовът е на най-ниското си ниво от години насам", казва Густаво Карраскел от неправителствената организация Azul Ambientalistas, който живее в Чорони, градче в съседство с Чуао.

Още: Бърза помощ при неприятна среща с морски обитатели

В световен мащаб популацията на медузите се е увеличила

Изследователите предупреждават за критична точка, в която океаните могат да се превърнат от доминирани от рибни популации в доминирани от медузи - най-вече в резултат на прекомерния риболов. Медузите, които нямат сърце, мозък или сложни органи, виреят в сурови условия и се нуждаят от малко кислород.

Това е "нетипично събитие, напълно необичайно", казва Джоксмър Скот-Фриас, изследовател в Института по зоология и тропическа екология към Централния университет на Венецуела.

"Няколко индивида са наблюдавани през последните години, но увеличението на популацията тази година надхвърли предишните оценки", каза той, докато събираше проби от медузите за изследване.

Медузите създават главоболия на рибарите

Разцветът на медузите и присъствието на инвазивния корал Unomia stolonifera, който унищожава местните корали, са се превърнали в главоболие за местните рибари. "Вече почти девет месеца нямаме производство на риба", казва Фернандо Майора, ръководител на съвета на рибарите в Чорони.

Майора заяви, че Венецуела трябва да почерпи вдъхновение от страни като Мексико, което експлоатира медузите с търговска цел, изнасяйки ги за азиатските страни, където се използват в гастрономията или фармацевтичната индустрия.

Още: Какво да правим, ако ни опари медуза

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес