Освен като място да се укриват пари и да се лъжат данъчни системи, местата, известни като "данъчен рай", допринасят за промяната на климата и конкретно за обезлесяването на Амазония. Това показва изследване на Центъра за устойчиво развитие на Стокхолмския университет.
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Изследването е базирано на разкритията в т.нар. Досиета "Панама". То изследва ефекта върху природата на места, където работят мултинационални конгломерати, които използват основно офшорни зони, за да се спасяват от данъци.
"Трябва да започнем да гледаме какви са щетите за природата от офшорните зони. За да има устойчиво развитие, е нужна отчетност", категоричен е Виктор Галац, един от авторите на доклада.
Съгласно анализ на Бразилската централна банка за периода 2000 – 2011 година поне 9 от най-големите производители на соя и говеждо месо – две от индустриите, които са считани за главна причина за обезлесяването на планетата, са използвали офшорни дъщерни компании, за да финансират дейността си в Амазония. Припомняме, че дъждовните гори в Амазония често биват наричани "белите дробове на Земята". Оказва се обаче, че за над едно десетилетие 70% от чуждестранния капитал, с който работи бразилската икономика, е минал през офшорни зони – най-вече Каймановите острови, Бахамите и Холандските Антили. Това прави 18,4 млрд. долара. Няма как обаче да бъде направена директна връзка между влизащия в Бразилия капитал от офшорни зони и обезлесяването на Амазония, защото липсва достатъчно публична информация и като цяло картината остава непрозрачна, признават изследователите.
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
В доклада изрично се посочва, че притокът на офшорни капитали не е незаконен, а големи компании като Louis Dreyfus Company, Cargill, Bunge и Amaggi Group изрично посочват в отговор на проучването, че спазват закона. През 2009 година точно бразилската Amaggi и френско-швейцарската Louis Dreyfus правят съвместно предприятие, което да работи в Байя, Бразилия. Съвместното предприятие е регистрирано на Каймановите острови, а собственик е тогавашният бразилски земеделски министър Блайро Маги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Но не е само Бразилия – един от най-големите производители на хартия Asia Pacific Resources International Holdings (April), действа в горите на Индонезия, като избягва да плаща данъци чрез офшорна система, с помощта на две от най-авторитетните банки в света в лицето на Credit Suisse и ABN Amro.
Друг голям проблем е нелегалният риболов – съгласно Интерпол, 70% от заловени плавателни съдове с нелегално уловена риба, плават под флага на държава, която е „данъчен рай“. Става въпрос главно за Панама и Белиз.
Наличието на офшорни зони носи загуби от 200 млрд. долара годишно за развиващите се икономики, твърди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)