Венецуела ще увеличи цените на горивата през юни, каза президентът Николас Мадуро, като постави лимит на държавните субсидии, които десетилетия наред позволяват на гражданите да пълнят резервоарите си почти безплатно.
Въпреки че страната има огромни запаси от нефт, производството се срива и венецуелците са изправени пред огромен недостиг - изострен от въздействието на COVID-19 върху икономиката.
Съгласно промените, които ще влязат в сила на 1 юни, на шофьорите ще бъдат разрешени до 120 литра бензин на месец и до 60 литра за мотоциклети, на субсидирана цена от 5000 боливара (25 цента/четвърт щатски долар) на литър, предава AFP.
Решението идва дни, след като ирански танкери, превозващи 1.5 млн. барела от така необходимия бензин, пристигнаха във Венецуела.
"Решихме, че на 200 бензиностанции ще бъде разрешено да продават този продукт на международна цена", заяви президентът Николас Мадуро, обявявайки прекратяване на държавния монопол върху горивата. Говорейки от Каракас, той каза, че цените на тези бензиностанции ще бъдат определени на 50 цента за литър (половин щатски долар).
200-те бензиностанции ще бъдат "управлявани от частни изпълнители", на които ще бъде разрешено да внасят бензин, каза Мадуро, но той не каза на кого са били предоставени лицензите.
Цените на обществения транспорт няма да бъдат засегнати от промените, добави той.
Венецуелският лидер не пропусна да обвини Вашингтон за икономическите проблеми на страната си. "Това е война, скъпи мои сънародници, брутална война. САЩ "преследват всяка компания, която докара капка бензин във Венецуела", каза Мадуро.
Венецуелският министър на петрола Тарек Ел Айасами заяви, че дизеловото гориво - жизненоважно за промишлеността - ще остане "100%" субсидирано. Държавната PDVSA била в състояние да отговори на търсенето на горива в страната.
Венецуела е почти изцяло зависима от износа на петрол за приходите си, но производството е спаднало до около 1/4 от нивото му през 2008 г., след като латиноамериканската държава влезе в шестата си година на рецесия.
Американски санкции бяха насочени срещу износа на петрол от карибската страна, лишавайки Каракас от жизненоважен доход.
Правителството на Мадуро обвинява за загубата на производство американските санкции, включително срещу държавната петролна компания PDVSA, но много анализатори твърдят, че режимът се проваля в инвестициите и поддръжката на инфраструктурата.