Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вашингтон: Унгария е напът да развали безвъзвратно отношенията си със САЩ и НАТО

02 февруари 2024, 11:11 часа • 4275 прочитания

Високопоставени американски законодатели предупредиха, че Унгария рискува да нанесе необратими щети върху отношенията си със САЩ и НАТО с с протакането на одобрението на кандидатурата на Швеция в Алианса.

Накъде върви унгарското правителство?

Швеция и Финландия кандидатстваха за присъединяване към НАТО през 2022 г. след като Русия нахлу в Украйна, но присъединяването им беше забавено заради възражения от страна на Турция и Унгария. И все пак Турция официално ратифицира членството на Швеция в НАТО на 25 януари, докато Унгария остава единственият член на военния съюз, който все още не е сторил това. Това е "разочароващо за съюзниците от НАТО, които виждат в Швеция важна страна за сигурността на балтийските държави", пишат американски медии, цитирани от "Киев Индипендънт".

Сенаторите Джийн Шахин и Том Тилис, съответно демократ и републиканец, които съпредседателстват сенатската Група за наблюдение на НАТО, направиха съвместно изявление, в което предупредиха, че "бездействието на Унгария рискува да навреди безвъзвратно на отношенията ѝ със Съединените щати и с НАТО".

Още: Орбан: Изпълних мисията си, парите на Унгария няма да отидат в Украйна

"Имам дълбока загриженост за посоката на развитие на сегашното унгарско правителство", заяви на свой ред председателят на сенатската комисия по външни отношения Бен Кардин.

Партньорите не правят такива неща

"Партньорите не правят такива неща. И аз се съмнявам дали те са надежден съюзник за нашата програма за премахване на визите", каза още Кардин, визирайки визовата програма, която позволява на повечето граждани на участващите 41 държави да пътуват до САЩ за 90 дни или по-малко, без да получават виза.

Миналата седмица Орбан "потвърди" подкрепата на правителството си за кандидатурата на Швеция за членство в НАТО след телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той обеща, че ще продължи да настоява унгарският парламент да гласува в подкрепа на присъединяването на Швеция и да приключи ратификацията при първа възможна възможност. Но оттогава процесът на ратификация в унгарския парламент не е напреднал.

Унгария ратифицира присъединяването на Финландия към алианса 9 месеца след подаването на първоначалната молба, но едва след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Анкара ще подкрепи кандидатурата.

Още: Полша: Наблюдава се умора от Орбан и неговата егоистична игра

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес