Дипломатите от руската мисия при ООН в Ню Йорк "са злоупотребили с привилегията си на пребиваване". Това заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Хедър Науърт, за да обясни решението на Вашингтон да ги експулсира от страната, отбелязва американското издание The Washington Examiner, цитирано от "Фокус".
"Започнахме процес на експулсиране на 12 разузнавателни агенти от руската мисия в ООН, които са злоупотребили с привилегията си за пребиваване в САЩ", подчерта Науърт.
Страната ще трябва да напуснат и 48 други длъжностни лица от Русия. Закрито ще бъде и руското консулство в Сиатъл, а причината за избора му е близостта му до подводна база. Експулсирането на руските дипломати от САЩ част от по-широкия отговор на Запада на отравянето на бившия офицер от руското Главно разузнавателно управление в британския град Солзбъри - инцидент, за който правителството на британския премиер Тереза Май обвини директно президентът на Руската федерация Владимир Путин.
"Предприемаме тези действия, за да демонстрираме своята непоклатима солидарност с Обединеното кралство и да предизвикаме сериозни последици за Русия заради продължаващите й нарушения на международните норми", обясни говорителят на Държавния департамент.
"Използвано е химическо оръжие в границите на един от нашите най-близки съюзници", заяви в понеделник посланикът на САЩ при ООН Ники Хейли. "Тук, в Ню Йорк, Русия използва ООН като сигурно убежище за опасни действия в собствените ни граници. Днес САЩ и много от нашите приятели изпращат ясно послание, че няма да се противопоставяме на неправомерното поведение на Русия", допълни американският дипломат.
В рамките на неотдавнашно заседание на Съвета за сигурност, свикано за обсъждане на случая "Скрипал", Хейли бе предупредила: "Ако не предприемем незабавни конкретни мерки, за да се справим с това сега, Солзбъри няма да бъде последното място, където виждаме употреба на химически оръжия. Такива може да бъдат използвани тук, в Ню Йорк, или в градовете на всяка страна от този съвет. Това е определящ момент".
Руските власти отричат отговорността, като вместо това твърдят, че Великобритания е инсценирала престъплението, за да саботира усилията на Кремъл да подобри връзките си със Западна Европа, които се изостриха след анексията на Кримския полуостров.
"Най-вероятният източник на произход на това химическо вещество са страните, които от края на 90-те години на миналия век извършват интензивно изследване на тези оръжия, включително Великобритания", коментира по-рано Василий Небензя, руският посланик в ООН, каза пред Съвета за сигурност.