В света в момента върлуват 4 вируса, които предизвикват тежки заболявания сред населението, заяви генералният директор на Световната здравна организация /СЗО/ Маргарет Чан при откриването на 67-ата сесия на нейния ръководен орган - Световната здравна асамблея, предаде ИТАР-ТАСС.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Става дума за коронавируса на близкоизточния респираторен синдром, при който повече от случаите бяха регистрирани в Саудитска Арабия, за разпространението на вирусната треска Ебола в Гвинея и на две разновидности на птичия грип - H5N1 и H7N9.
По думите на Чан променящият се начин на живот на хората на планетата дава на света на микробите нови възможности за развитие.
Тази тема ще бъде застъпена по време на дискусиите на делегатите на сесията на ръководния орган на СЗО, която ще продължи до 24 май. Особено внимание ще бъде обърнато на придобитата резистентност на супервирусите към антибиотиците.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Според публикувания доклад на СЗО в края на месец април, този проблем се е превърнал в един от главните рискове на общественото здравеопазване във всички точки на света. За него предупреждават лекарите, които се опасяват, че може да настъпи краят на ерата на антибиотиците и обикновените инфекции отново ще могат да убиват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Експертите ще се съсредоточат и върху темата за полиомиелита, чието разпространение бе наблюдавано в 10 страни от Азия, Африка и Близкия изток и бе определено от СЗО като "извънредно положение в областта на общественото здравеопазване с международно значение".
Чан припомни, че преди две години полиомиелитът бе почти напълно победен, а в наши дни това вече не е така очевидно. В три страни - Пакистан, Сирия и Камерун се наблюдават случаи на пренасяне на това опасно заболяване в съседни държави. Негови жертви стават най-вече деца до 5-годишна възраст.
Основни причини за тези опасни изменения според ръководителката на СЗО са въоръжените конфликти в света, предизвикващи масови преселения на мигранти, слабият граничен контрол, забраната за ваксинация от страна на въоръжените групировки и нападенията над медицински работници.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
Очаква се на сесията на Асамблеята на СЗО да бъде приета Глобална стратегия и цели в областта на профилактиката, лечението и борбата с туберкулозата за периода след 2015 година. Всяка година от нея заболяват между 8,6 и 9 милиона жители на планетата, а смъртните случаи възлизат на 1,4 милиона.
Очаква се да бъде одобрена и резолюция за координирането на глобални действия срещу хепатита, който убива ежегодно около 1,4 милиона души.