Политическата война на тема "расизъм" в САЩ се разгоря с пълна сила през тази нощ, предаде БГНЕС.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се обяви против идеята за преименуване на военни бази, носещи имената на генерали от армията на Юга, съобщава АФП. Той възприема това като неуважение към войниците.
Тръмп изрази мнението си в Twitter, като не за пръв път го прави и по тази тема. През лятото на 2017 година той намери, че американската история е "разкъсана на парчета" от премахването на статуи на герои от конфедеративните щати.
Десет военни бази, всички разположени в южната част на страната, носят имената на войници от армията на Юга.
В поредица съобщения в Twitter американският президент отсъди, че тези "легендарни" бази отсега нататък са част от американското историческо наследство. И настоя, че неговото правителство "дори няма да" проучи възможността да ги преименува. В своите послания, американският президент посочва по-специално Форт Браг в Северна Каролина. Тази база, най-голямата в страната, е кръстена на бивш генерал от сепаратистката армия Бракстън Браг, който е най-известен с това, че е загубил голямата битка при Чатанууга през 1863 година. База от Джорджия почита Хенри Л. Бенинг, генерал, убеден робовладелец, който призовава за създаването на "Южна робокрация". Форт Лий пък е кръстен на главнокомандващия армията на Юга Робърт Лий, разположен на около 30 километра от Ричмънд, столица на конфедеративните щати по време на войната.
"Уважавайте нашата армия!", заключи Тръмп.
Във вторник министърът на отбраната Марк Еспър заяви от своя страна, че е "отворен за дискусия по темата".
Пентагонът вече обмисляше да преименува тези бази през 2015 г., след стрелбата в Чарлстън, Южна Каролина, където млад бял мъж изби деветима чернокожи вярващи в църква. Но най-накрая армията избра да запази сегашните наименования.
Доказателство, че този дебат отново излиза на преден план, е призива на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси за премахването на 11-те статуи на Капитолия, представляващи войници и чиновници от Конфедерацията.
"Тези статуи празнуват омразата, а не нашето културно и историческото наследство", каза тя. "Паметниците на мъже, които са проповядвали жестокост и варварство за постигане на такъв явно расистки завършек, са гротескно оскърбление на тези идеали на американската демокрация и свобода", пише до двупартийната комисия топ демократът в Конгреса.
Защитавайки изявленията на президента, говорителят на Белия дом Кейли Макенани прецени, че смяната на имената на тези бази ще бъде обидно за всички американски войници, които са били разположени в тях. Тя твърди, че "вървим по хлъзгав склон", предизвикващ например временното изтегляне на филма "Отнесени от вятъра" от стрийминг платформата HBO Max. Игралният филм, който представя романтична версия за Юга и много размита представа за робството, се счита от много учени за инструмент на южния ревизионизъм.
"Колко далеч трябва да стигнем?", попита Макенани. "Трябва ли Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън и Джеймс Мадисън да бъдат заличени от историята", продължи тя, загатвайки че тези президенти също са притежавали роби.
А вандалските прояви в САЩ продължават - две статуи на Христофор Колумб бяха разбити от протестиращи, с мотив, че той е символ на геноцид спрямо коренното население на Америка - индианците.
Още: "Равноправие или подчинение?"