Китай и Европейският съюз изпращат на света сигнал, че не може да има „отстъпление“ от Парижкото споразумение за климата. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер часове, след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че изтегля САЩ от договора.
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
„Нашето обединено ръководство дава на бизнеса, инвеститорите и изследователите както в Европа и Китай, така и по света, сигурността, от която се нуждаят, за да изградят една световна икономика с ниски стойности на въглерод“, заяви Юнкер при откриването на преговорите с китайския премиер Ли Къцян в Брюксел.
„Това изпраща и послание към света – няма задна скорост за енергийния преход, няма отстъпление по Парижкото споразумение“, заяви Юнкер.
От своя страна китайският министър-председател посочи, че е необходимо да бъдат спазвани правилата, тъй като „в този свят ще сме като в джунгла без правила“. В Китай говорителката на външното министерство Хоа Чунин заяви, че правителството не е променило позицията си и ще спази ангажиментите си по договора за климата.
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
По време на общото си изявление Юнкер, Ли и председателят на Европейския съвет Доналд Туск също повториха своя ангажимент за спазване на споразумението, макар и без САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Вчера Доналд Тръмп обяви, че изтегля Вашингтон от договора от Париж, тъй като, по думите му, той не е изгоден за САЩ. Въпреки коментарите на анализатори, че подобно излизане ще отнеме на САЩ от три до четири години, президентът заяви, че неговата администрация незабавно ще спре прилагането на „лошото“ споразумение. Неговото решение беше незабавно последвано и от множество критики от страна на световни лидери и неправителствени организации.