Възможна е появата на „изгубено поколение“ деца заради дългосрочното въздействие на пандемията върху тяхното образование, изхранване и общо благосъстояние, се казва в отчета на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ).
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
Както уточни изпълнителният директор на международната организация Хенриета Форе, в случай на заразяване с вируса от новия вид, децата проявават предимно „леки симптоми“. В тази връзка много по-сериозна заплаха за тях представляват свързаните с пандемията прекъсвания в работата на основни служби и рязко нарастващата бедност.
Бъдещото на цяло поколение е застрашено, предупреди Форе.
В доклада се посочва, че към 3 ноември в 87 страни в света 1 от всеки 9 случая на заразяване с коронавирус е бил при деца и подрастващи на възраст до 20 г.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Има убедителни доказателства, че при наличието на базови мерки за сигурност ползите от поддържането на работата на училищата надхвърлят разходите за тяхното закриване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
Според постъпилите до ноември данни, затварянето на училищата по един или друг начин се е отразило на 572 млн. учащи се в 30 държави. Този показател съответства на 33 % от общия брой на обучаващите се в цял свят, пише „Дойче веле“.
Според прогнозите на авторите на отчета, заради последиците от пандемията до края на тази година между 6 и 7 млн. деца на възраст до 5 години ще бъдат диагностицирани с признаци на изтошение или екстремно гладуване (което е ръст от 14 %). Това в крайна сметка ще доведе до допълнителни над 10 000 смъртни случая при деца в рамките на 1 месец – основно в държавите от Африка на юг от Сахара и в Южна Азия.