Стареенето на клетки с един и същ генетичен материал и в една и съща среда може да протече по два различни начина. Резултатите от съответното проучване са публикувани на портала Phys.org.
Молекулярни биолози и биоинженери от Калифорнийския университет в Сан Диего са изследвали клетъчните процеси в дрождите Saccharomyces cerevisiae.
Използвайки методите на микрохидродинамиката и компютърното моделиране, учените са установили, че около половината от клетките остаряват в процеса на постепенно намаляване на стабилността на нуклеола (част от ядрото на клетката – бел. прев.), регион в ядрената ДНК, където се осъществява образуването на ключови компоненти за синтеза на протеини. Другата половина от клетките развиват дисфункция на митохондриите, енергийните станции на клетката.
Оказва се, че един от двата пътя на стареене се определя в ранна възраст и клетките го следват през целия си живот. Въпреки това, изследователите, използвайки компютърни симулации, са успели да препрограмират основната молекулна верига, модифицирайки нейната ДНК, и да създадат нов път на стареене с увеличен живот.
Специалистите възнамеряват да продължат с подобни изследвания върху други клетки и организми, включително човешки тъкани.