Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Коронавирусът може да оцелее на мобилния ви телефон

30 август 2020, 15:20 часа • 8411 прочитания

Смартфоните ни са около 10 пъти по-замърсени от повечето тоалетни седалки в държавите с добра обществена хигиена. Докато телефоните ни лежат на бюрото и си говорим с някого, невидими аерозоли прилепват плътно по гладкия дисплей, като те са достатъчни да пренасят евентуален вирус. Когато малко по-късно долепим телефона до лицето, доставяме на най-неподходящото място цялата полепнала микрофлора – зоната около устата, носа и очите са местата, от които SARS-2 лесно може да стигне до лигавиците, пише 24 часа.

И Световната здравна организация, и всички центрове за контрол и превенция на заболяванията казват, че теоретично е възможно вирусът, който причинява COVID-19, да живее на повърхности и да заразява. Може да оцелее на повърхности като пластмаса, стъкло и метали за периоди, вариращи от часове до дни в зависимост от околната среда и вида на повърхността. Според проучване на здравния научен център на университета на Тенеси новият коронавирус вероятно може да остане потентен до 96 часа на екраните на телефона. Оценките се базират на данни, събрани по време на епидемията от SARS през 2003 г., който е много сходен генетично със сегашния SARS-2.

Има различни проучвания колко често пипаме телефоните си и всяко следващо сочи все по-голям поне 2- цифрен брой. Реалистично е - особено за хората, които ги използват не само за разговори, а и за сърфиране в интернет, снимки, следене на новини и социални медии. Правилото на инфекционистите е да почистваме телефона толкова често, колкото ръцете си Въпреки това винаги е възможно разсейване. Затова златното правило на лекарите е: апаратът не се пипа и не се допира до лицето като втора презастраховка. За целта през цялото време, докато не се приберем вкъщи и не почистим основно мобилната машинка, да я ползваме чрез слушалките. Друг съвет е в офиса да държим телефона в калъф или еднократен плик (например пликчета с “цип” за сандвичи. А когато сме в движение, да го слагаме в индивидуална преграда или поне далече от портфейла и ключодържателя – също покрити с всякакви патогени, колкото и да ги пазим.

За почистването медицината препоръчва 70% спирт, но производителите предупреждават, че може да си съсипете телефона. На сайтовете им се появиха съвети за конкретните материали. Най-големият производител в света обяви, че предлага в магазините и сервизните си центрове безплатна услуга за дезинфекция на телефона с ултравиолетова светлина, но засега само в САЩ. Такива устройства вече се продават и са достъпни и за домашна употреба.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес