Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Човешките ембриони все пак са уязвими на коронавируса в ранните стадии на развитие

22 януари 2021, 23:30 часа • 2175 прочитания

Американски и британски биолози откриха, че ранните ембрионални клетки са изключително уязвими на коронавируса, ако частици от него успеят да влязат в утробата на бременна жена. Резултатите от техните наблюдения са публикувани в статия в електронната библиотека bioRxiv, пише 24 часа.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

В края на февруари миналата година китайски биолози откриха признаци, че коронавирусът SARS-COV-2, който причини пандемията от COVID-19, може да зарази плацентните клетки на бременни жени. Това накара учените да подозират, че причинителят на болестта може да се разпространи вътрематочно и да проникне в развиващото се тяло на детето през плацентата.

От друга страна, последващи наблюдения показаха, че такива случаи са редки. Освен това учените все още не са успели да регистрират видимите последици от проникването на коронавирусна инфекция във феталната тъкан. Тази несигурност породи много спорове дали SARS-CoV-2 е опасен за неродените деца.

Американски и британски молекулярни биолози под ръководството на Маурисио Монтано от института "Гладстоун" в Сан Франциско потърсиха отговор на този въпрос, експериментирайки с дефектни ембриони и аналози на частици на SARS-CoV-2. Те установиха, че на повърхността на ембрионалните клетки има рецептори ACE2 и TMPRSS, които са съществено важни за разпространението на коронавируса, както и че фрагменти от обвивката на SARS-CoV-2 могат да проникват в тях. Частиците от коронавируса не само лесно прониквали в ембрионалните клетки, но и предизвиквали масовата им смърт, въпреки че не можели да се размножават.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Тези резултати показват, че ембрионите са особено уязвими на коронавирусна инфекция в първите си стадии на развитие, когато още нямат защитна гликопротеинова обвивка, а плацентата не се е оформила. Затова учените предлагат да бъдат въведени допълнителни мерки за сигурност в репродуктивните клиники.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес