Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп удължи извънредните мерки за Западните Балкани, въведени преди 16 г.

22 юни 2017, 20:30 часа • 3867 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп взе решение да продължи с още една година извънредните мерки спрямо Западните Балкани, въведени преди 16 г. от неговия предшественик Джордж Буш, съобщиха от Белия дом.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Решението включва и обявяването на т. нар. черен списък на лица, които са под санкции от Вашингтон заради нарушения на Дейтънското споразумение и заплахи за националната сигурност на САЩ.

В сила все още е извънредното положение заради „действията на хора, ангажирани в или подпомагащи спонсорирането или подкрепата на екстремисткото насилие в Република Македония и на други места в западнобалканския регион, или действия, възпрепятстващи прилагането на Дейтънското споразумение в Босна или Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН от 10 юни 1999 в Косово“, се казва в текста на Белия дом, отбелязва още БГНЕС.

Това е първият път, в който американският президент подписва каквото и да е било решение във връзка със Западните Балкани.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

На 21 юни 2001 г. Джордж Буш взе решение, с което се обявява, че интересите на САЩ са застрашени от отделни лица и организации в Босна и Херцеговина, Македония и Косово.

Actualno.com припомня, че Дейтънското споразумение е мирен договор, подписан на 21 ноември 1995 г. във военновъздушната база Райт-Петърсън край Дейтън, Охайо, с който официално се поставя край на четиригодишната гражданска война в Босна и Херцеговина.

Дейтънското споразумение е резултат от Дейтънската конференция, състояла се от 1 ноември до 21 ноември 1995 г. Официалното споразумение е подписано от тримата президенти на 14 декември 1995 г. в Елисейския дворец в Париж.

На 13 ноември 2002 г. Скупщината на Съюзна република Югославия ратифицира Дейтънското споразумение, като потвърждава, че Югославия няма териториални претенции към Босна и Херцеговина.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

В края на 2003 г. група представители в Европейския парламент и европейски политици повдигат в Страсбург въпроса за ревизия на Дейтънското споразумение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес