Президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи в сряда да посредничи в това, което той нарече "яростна" гранична конфронтация между Индия и Китай в Хималаите.
Предложението на Тръмп дойде след като източници от индийската отбрана заявиха, че стотици китайски войници са се преместили в спорна зона по границата с дължина 3500 километра.
Преди две седмици няколко индийски и китайски бойци бяха ранени по време на юмручни боеве и замерване с камъни в друг сектор. Оттогава обаче не е съобщавано за насилие.
Докато се обвиняват взаимно за напрежението, двете най-населени държави в света подчертаха необходимостта от договаряне на уреждане на проблема в най-новия спор по тяхната граница.
Тръмп, който през последните години се стреми към по-тесни връзки с Индия, като същевременно участва и в напрегната търговска разправия с Китай, направи предложението си в изявление в Twitter.
"Информирахме както Индия, така и Китай, че САЩ са готови, желаят и могат да посредничат или арбитрират техния бушуващ сега граничен спор. Благодаря!" той каза.
Миналата година Тръмп предложи да посредничи между Индия и Пакистан заради техния спор в Кашмир, но това беше категорично отхвърлено от Индия.
Алис Уелс, най-висшият служител на Държавния департамент на САЩ за Южна Азия, заяви миналата седмица, че Китай се стреми да наруши регионалния баланс, на което трябва да се окаже съпротива.
Индия и Китай водят война за североизточния щат на Индия Аруначал Прадеш през 1962 г. Китай все още претендира за около 90 000 квадратни километра територия под контрола на Ню Делхи.
Макар че нито един изстрел не е изстрелян през границата им повече от четири десетилетия, има многобройни сблъсъци. През 2017 г. имаше 72-дневно напрежение, след като китайските сили се преместиха в спорното плато Доклам на границата между Китай, Индия и Бутан.
Имаше хвърлени камъни този месец в Наку Ла в индийския щат Сиким, който граничи с Бутан, Непал и Китай, преди "диалогът и взаимодействието" успокоиха темпераментите.
Оттогава фокусът се е преместил в Индия в района на Ладак, отвъд границата от Тибет. Индийските източници за отбрана твърдят, че китайските сили са се разположили на индийска територия в четири пункта.
Според източниците стотици китайски войски и превозни средства са преминали от индийската страна в един от четирите спорни места.
Дипломатически и военни наблюдатели казаха, че изглежда, че и двете страни се готвят за още една дълга конфронтация.
Техните външни министерства отрекоха каквато и да е вина, но призоваха да се използват установени канали за преговори.
Премиерът на Индия Нарендра Моди и китайският президент Си Дзинпин се стремят да облекчат напрежението на срещи на върха през последните две години, когато се съгласиха да засилят граничните комуникации между своите военни.