На съвместна пресконференция с турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган във Вашингтон, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че придобиването на Турция от руски системи С-400 представлява големи предизвикателства за отношенията между двете страни, предава РИА Новости.
Още: Какво значи "палавият" жест на Илон Мъск към Джорджа Мелони? (ВИДЕО)
Още: Върховният съд на САЩ наложи временна забрана за Тръмп и администрацията му
В същото време държавните лидери изразиха намерението си да обсъждат и решават въпроси, свързани с този договор, предаде Агенция Фокус.
Според Тръмп подобни сделки създават "някои много сериозни трудности".
"Ние обсъждаме това редовно, обсъждаме днес и ще обсъждаме в бъдеще", каза Тръмп.
Още: Масова стрелба и ранени при бой с петли (ВИДЕО)
Още: САЩ и Иран подновиха преговорите: Техеран не е далеч от атомна бомба (ВИДЕО)
В същото време американският лидер изрази надежда, че тази ситуация може да бъде разрешена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дипломацията не е проста работа: Тръмп няма опит, търпение и експертиза в преговорите с Русия
Още: Пробив в сигурността: Домашната котка София влезе в Белия дом в залата за пресконференции
Американският президент добави, че той и Ердоган са поискали от своите държавни служители, занимаващи се с външните работи и от съветниците си по националната сигурност незабавно да започнат работа по решаването на проблема със системите С-400.
Ердоган от своя страна заяви, че е обсъдил с американския си колега придобиването на руски системи С-400, както и най-новите американски изтребители Ф-35.
"Мисля, че само чрез диалог можем да решим тези проблеми, които срещнахме по отношение на системите С-400 и програмата за Ф-35", каза той.
Още: Хитрата и сложна геополитическа игра на Тръмп е само мит за конспиратори
В същото време турският президент добави, че страната му все още е готова за преговори по отношение на закупуването и на американски системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.
„Ако ни се предложат желаните условия, тогава можем да ги купим“, обясни Ердоган.
Договорът за доставка на най-новите руски системи за противовъздушна отбрана С-400 между Москва и Анкара предизвика криза в отношенията между Турция и САЩ. Доставките на комплексите започнаха през юли 2019 г., а вторият етап на доставките приключи в средата на септември. Ердоган каза по-рано, че системите ще започнат да функционира напълно през април 2020 г.
САЩ поискаха Турция да откаже сделката и да закупи вместо С-400 американски системи за ПВО „Пейтриът“, заплашвайки да забавят или дори да отменят продажбата на изтребители Ф-35 за Анкара, както и да наложат санкции. Турция обаче до този момент отказва да прави отстъпки.