Година след като само бели актьори бяха номинирани в 4-те най-престижни категории за наградите на Филмовата академия и редица холивудски звезди обявиха бойкот на церемонията, лента за чернокож гей спечели приза за "Най-добър филм", чернокож мъж стана първият актьор мюсюлманин, удостоен с признанието "Най-добър актьор", а Виола Дейвис развълнува публиката с речта си, след като беше обявена за най-добра актриса в поддържаща роля.
"Това е за всички чернокожи и тъмнокожи момчета и момичета и онези, които все още вървят по пътя към самоопределянето си. Опитваме се да ви покажем, така че благодаря, това е за вас", заяви Тарел Алвин Маккартни, съавтор на сценария на "Moonlight", по време на приемането на наградата за "Най-добър филм".
Четирима чернокожи актьори бяха номинирани във водещите актьорски категории. Двама спечелиха.
Махершала Али пък стана първият актьор мюсюлманин, който печели "Оскар". И преди мюсюлмани са печелили в различни категории, но никога за актьорска игра, пише NBC.
Мнозина есперти видяха в този разнолик подбор на победителите на "Оскарите" твърд отговор на политиката на новия президент Доналд Тръмп. Повечето холивудски звезди заклеймиха Тръмп още в предизборната му кампания за неговите расистки тези, дискриминиращи малцинствата и хората с различен цвят на кожата и различна сексуална ориентация.
Дори водещият на церемонията Джими Кимъл обобщи тези настроения с думите: "Помните ли, когато миналата година "Оскарите" изглеждаха расистки? Е, това вече е минало! Благодарение на него".
Мнозина поставиха именно този акцент - политиката на Тръмп, по време на речите си на церемонията. Най-ярък беше примерът на иранския режисьор Асгар Фархади, който отказа да присъства на наградите в знак на протест срещу новите антиимигрантски правила на президентската администрация, забраняващи на граждани на 7 мюсюлмански държави да влизат на територията на САЩ. Лентата на Фархади "The Salesman" спечели наградата за най-добър чуждоезичен филм.
"Отсъствието ми е знак на уважение към сънародниците ми и към хората от останалите 6 държави, които бяха унизени от нехуманния закон, който им забранява да влизат в САЩ", гласеше официалната позиция на Фархади.
"Създателите на филми могат да обърнат камерите си, за да уловят споделени човешки ценности и да разбият стереотипите на различните националности и религии. Те могат да провокират съпричастност помежду ни - съпричастност, от която се нуждаем повече от всякога", бяха думите на Фархади.
Според редица специалисти тазгодишните "Оскари" нямаше да изглеждат по този начин, ако Тръмп не беше спечелил президентските избори. Наградите са доказателство, че гилдията отхвърля политиките на противопоставяне на новия президент и категорично подкрепя мултикултурния характер на индустрията.
Тръмп предопредели победителите на "Оскарите"
27 февруари 2017, 12:18 часа
Десислава Любомирова
Отговорен редактор