Преходният екип на Доналд Тръмп подготвя широкообхватен енергиен план, който да бъде въведен още в първите дни след встъпването му в длъжност, с който ще се увеличи износът на втечнен природен газ (LNG), както и сондажите за петрол край бреговете на САЩ и във федералните земи. С други думи - повече предлагане на тези суровини, което ще свали цените им, а оттам и приходите в руския държавен бюджет, който разчита ударно на тях - около 40% от петрол и още около 20% от газ.
Още: Венецуела задържа "американски наемници"
Още: Тленните останки на бившия президент на САЩ Джими Картър пристигнаха във Вашингтон
Това е в съзвучие с предизборните обещания на Тръмп, но намерението това да се случи още в първите дни от управлението му показва, че добивът на петрол и газ ще се нареди, заедно с имиграцията, сред най-важните приоритети в дневния ред на новия американски президент. Това сочи информацията от два запознати източника, говорили пред Reuters.
Освен това Тръмп планира да отмени някои от ключовите климатични закони на Джо Байдън, които имат за цел да премахнат въглищата и природния газ като енергийни суровини, казаха източниците. Тръмп също така ще се опита да получи одобрението за строителството на тръбопровода Keystone, което бе спряно от Байдън. Планът ще бъде представен до дни след инаугурацията на новия президент на 20 януари 2025 г.: 21 щата съдят Джо Байдън за спирането на важен нефтопровод
Тръмп също така ще призове Конгреса да предостави ново финансиране, за да може да попълни Стратегическия петролен резерв на нацията, създаден като спешна доставка на суров петрол и който беше изчерпан при Байдън. Попълването на резерва би увеличило краткосрочното търсене на петрол и би насърчило производството в САЩ, както и ще помогне за справяне със скоковете на цените, причинени от кризата в Украйна.
Още: Силен вятър осуети връщането на Байдън в Белия дом от Лос Анджелис
Още: Извънредно положение и масова евакуация в Лос Анджелис заради горски пожар (ВИДЕО)
Още: Цената на петрола ще зависи от американските ракети в Русия
Мрачна прогноза за Русия
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Камала Харис завършва мандата си с посещения в три държави
Още: Трюдо отговори на Тръмп: Няма никакъв шанс Канада да стане част от САЩ
Припомняме, че на на 6 ноември руският милиардер Олег Дерипаска направи мрачна прогноза как ще се сринат цените на руския петрол след очакваните реформи на Тръмп. "Добро утро, нов свят. Петролът до 50 долара до май изглежда ще бъде навсякъде", написа той в телеграм канала си.
Още: Тръмп не изключи военна или икономическа принуда срещу Панама и Гренландия (ВИДЕО)
Още: Апелативният съд в Ню Йорк отхвърли и последния опит на Тръмп да отмени произнасянето на присъдата
Още преди изборите Тръмп обеща да започне мащабно разработване на петролни кладенци. "Имаме повече черно злато от всяка друга страна в света! Повече от Саудитска Арабия, повече от Русия", каза Тръмп в речта си след спечелването на изборите.
И все пак макар Тръмп да може да даде данъчни облекчения за петролната индустрия, дали ще има значително увеличение на производството не е сигурно. Десетките петролни компании прилагат своите политики не под диктовката на американския президент, тъй като носят отговорност преди всичко пред своите акционери. Следователно ако цените на петрола паднат твърде ниско, е логично те да намалят производството.
Нова промяна в цената на петрола заради ескалацията на войната в Украйна
Припомняме, че през септември Тръмп заяви, че при цена на петрола от 40 долара за барел Русия не може да воюва в Украйна. По думите му тогава (казани в реч в Икономическия клуб в Ню Йорк) цената на петрола от 100 долара за барел позволява на Москва да има голям бюджет и да финансира войната си в Украйна. Още преди това бъдещият американски президент на няколко пъти казваше, че ако е бил на мястото на Джо Байдън, никога е нямало да има война в Украйна, защото е щял да държи цената на петрола около 40 долара на барел и на Владимир Путин е нямало да му стигнат парите.
Още: Цената на петрола и западните ракети за Украйна: Реакцията е интересна