Нетрадиционната дипломация на президента на САЩ Доналд Тръмп разтревожи света, включително Вашингтон, пише Responsible Statecraft. Голяма част от елита на американската столица вече е ужасен от перспективата Америка да се преориентира към Русия, а източници от администрацията намекват, че Белият дом измисля смел план за вбиване на клин между Москва и Пекин.
Те говорят за политическа маневра с кодово име "Никсън на заден ход" или "Никсън наобратно", предназначена да направи глобалния баланс на силите по-благоприятен за Америка. Но дали ще проработи?
Президентът на САЩ Ричард Никсън посети Китай през 1972 г., слагайки край на четвъртвековното замразяване на отношенията между Вашингтон и Пекин. Масата за неговата дипломация беше подредена няколко години по-рано, след кървавите сблъсъци на китайско-съветската граница през 1969 г. Тази пропаст между евразийските комунистически гиганти по същество отвори шлюзовете за Никсън. Още: Търговската война ескалира: Китай обяви отговора си на 104-процентовите мита на Тръмп
Решителната стъпка на Никсън на глобалната шахматна дъска се оказа болезнен геополитически удар за Съветите. След това Кремъл трябваше да се бори с мощни военни блокове и на западната, така и на източната си граница. И както щеще да стане ясно през 80-те години на миналия век, комбинацията от технологичното превъзходство на Америка, огромните демографски ресурси на Китай и жаждата за модернизация щеше да подкопае сериозно и без това претоварения СССР.
Брак по сметка
Днешният свят със сигурност е различно място, но може ли ходът на Тръмп да се сближи с Кремъл да доведе до подобни шеметни промени в глобалната политика?
За съжаление подобен изход е малко вероятен. В допълнение към острия антагонизъм в отношенията между САЩ и Русия има още един важен фактор: широката и дълбока солидарност, която характеризира отношенията между Китай и Русия. Още: САЩ са обезпокоени заради залавянето на китайските военнопленници в Украйна
Някои западни експерти нарекоха връзките между Пекин и Москва просто брак по сметка, предполагайки, че хипотетичното разпадане – подобно на случилото се през 60-те години – все още е възможно. Отношенията далеч не са розови: има проблеми с околната среда, включително прекомерното изсичане на сибирски гори за китайския пазар, и отдавнашни външнополитически въпроси, като например как да се справят с Индия или Виетнам. И накрая, Пекин е недоволен, че Москва продава много оръжия на неговите регионални конкуренти.
И все пак общата картина е на хармонични двустранни отношения. Търговията между Китай и Русия процъфтява през последните години.
Огромният китайски пазар позволи на Русия бързо да пренасочи износа, предназначен преди това за Европа. Пекин получи евтина енергия, но по-важното е, че изигра ключова роля в стабилизирането на руските финанси на фона на строгите санкции, наложени от 2022 г. насам.
Пекин направи повече от просто стабилизиране на руските финанси и запълване на голям потребителски пазар; направи много повече за Кремъл. Най-важното е, че той осигури както ключови компоненти за руската военна машина, така и навременна логистична помощ. Тази седмица пък Киев обяви, че украинските сили са пленили двама китайски войници, които са се сражавали на страната на Русия. Още: Пекин с първа официална реакция след заловените на фронта в Украйна китайски граждани (ВИДЕО)
Изглежда, че китайските багери са изиграли основна роля в изграждането на руската "линия Суровикин", която осуети офанзивата на Украйна през лятото на 2023 г. за достъп до Азовско море. Не по-малко важно е, че лидерите и експертите на Пекин постоянно правят изявления в подкрепа на Кремъл в борбата му срещу Запада.
И въпреки че Китай отказа да изпрати смъртоносни оръжия в Украйна, да не говорим за военен контингент, той продължава редовни съвместни военни учения с Русия, като от известно време дори с участието на стратегически сили. През октомври 2024 г. сили на китайската и руската брегова охрана проведоха първия си съвместен патрул в Беринговия пролив край бреговете на Аляска. Арктика е арена за мултидисциплинарно партньорство между Китай и Русия, където техните интереси до голяма степен съвпадат.
Следва да се отбележи, че Китай се нуждае от природни ресурси, докато на Русия отчаяно ѝ трябват както капитал, така и технологии, за да развие Далечния север. Още: "Целуват ми задника, драпат за сделка": Тръмп обиди целия свят (ВИДЕО)
Китайско-руското военно партньорство наскоро се разшири и до трети страни, като Иран. Нещо повече, китайски академичен анализ от 2024 г. предполага, че натискът от "морската хегемония на САЩ" може да се усети едновременно както в Черно море, така и в Южнокитайско море, което предполага общност на стратегическото мислене.
САЩ с клин в отношенията
Многото изброени области на сътрудничество подчертават дълбоко вкоренената връзка между Китай и Русия, която няма да бъде лесно да се прекъсне. Това поставя под въпрос фундаменталната осъществимост на "Никсън наобратно".
Въпреки това има основателни причини да се търси подобряване на отношенията между Вашингтон и Москва. На първо място има належаща хуманитарна нужда да се спре ужасното кръвопролитие в Украйна, пише Responsible Statecraft. Още: "Китайски селяни": Джей Ди Ванс отново забърка огромен скандал (ВИДЕО)
Второ, най-добрият начин да се намали заплахата от ядрена война и да се ограничи разпространението на ядрени оръжия е да се подобри контролът върху оръжията чрез подобряване на връзките между големите сили. Сближаването с Кремъл може да донесе стратегически дивиденти в отношенията с други проблемни държави, включително Северна Корея и Иран.
И накрая, напълно е възможно една по-уверена в себе си Русия да бъде по-малко зависима от Китай и следователно по-малко склонна да споделя с Пекин короната на своите военни технологии, включително строителството на подводници и разработването на ядрени оръжия.
Автор: Лайл Голдщайн
Превод: Ганчо Каменарски