След четири несигурни седмици външната политика на администрацията на Доналд Тръмп стана кристално ясна: не ѝ пука за останалия свят, за съюзници и противници, пише американското издание The Washington Post. На кого му пука, че руският диктатор Владимир Путин може да запази по-голямата част от територията на Украйна за себе си? Защо украинците изобщо трябва да сядат на масата за преговори с руснаците за сключване на мирно споразумение? Нали президентът Тръмп обеща бързо да прекрати боевете. Той и Путин могат да определят условията. Може би Съединените щати ще станат по-загрижени за суверенитета на Украйна, ако успеят да получат половината от всички ценни минерални ресурси на страната. Не приличаме ли на мафиози, които се занимават с изнудване? Е, светът е жесток.
На кого му пука, че новата презрителна позиция на САЩ към европейските демокрации ги кара да се чувстват изоставени и уязвими? На кого му пука, ако лидерите на богати, технологично напреднали страни като Великобритания, Франция, Германия и Италия – ефективно демилитаризирани под американския чадър за сигурност след Втората световна война – решат, че сега нямат друг избор, освен да се впуснат в лудо превъоръжаване? Ами ако скоро Европа започне да дрънка с оръжие и Путин възприеме това като заплаха? Какво може да се обърка? Още: Пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф завързал "приятелство" с Путин (ВИДЕО)
На кого му пука, че палестинците завинаги ще загубят мечтата си за независима държава? Сега, повече от година израелски бомбардировки срещу изгорената земя - в отговор на терористичната атака на Хамас от 7 октомври 2023 г. и вземането на заложници – голяма част от Ивицата Газа се превърна в развалини. Защо Съединените щати просто не заграбят тази крайбрежна територия и не я превърнат в печеливш курорт в стил Ривиера? Палестинците могат да живеят някъде другаде, всичките два милиона, и не ни интересува къде, стига да не са тук.
Най-богатият взима храната на най-бедните
На кого му пука, че децата умират в региони на Африка, опустошени от войни, глад и болести? Тръмп обеща да намали федералните разходи и въпреки че чуждестранната помощ е само 1% от бюджета, USAID (американска агенция за международно развитие) е лесна мишена за Илон Мъск и неговия „Департамент за ефективност на правителството“.
Да, най-богатият човек в света взима храна от най-бедните хора. Примирете се с това.
На кого му пука, ако нашите съюзници в Западното полукълбо са разтревожени от внезапни претенции към техните територии и плащания на мита? Тръмп обижда Канада, нашия най-стабилен партньор във войната и мира повече от век, като я назовава "51-вият щат" и нарича премиера Джъстин Трюдо "губернатор". Той заплашва Канада и Мексико, нашите най-големи търговски партньори, с осакатяващи мита. Недоволен от начина, по който се използва Панамският канал, Тръмп обеща да го "върне". Още: Тръмп с шегичка: Канада ще може да запази химна си, ако стане 51-ият щат (ВИДЕО)
Американците трябва да бъдат загрижени за такава драматична промяна в дългогодишната политика спрямо останалия свят. Тръмп обеща да направи Америка отново велика, но той прави точно обратното. Неговото войнствено биене в гърдите прави нацията ни по-малка, по-слаба и по-изолирана, подкопаваща концепцията за американската изключителност.
Тормозът е поведение, което може да бъде плашещо, както знае всеки, който е прекарал известно време в училищен двор. Но не демонстрира истинска сила. Показва несигурност, слабост, свръхкомпенсация за някакъв дефицит. Външната политика на Тръмп е политика на хартиен тигър, а не на истински.
Откакто планът Маршал беше приложен през 1948 г. за възстановяване на Европа след Втората световна война, поколения американски лидери се ръководеха от принципа, че насърчаването на разпространението на демокрацията и свободните пазари прави собствената ни страна по-сигурна и просперираща. Допуснахме ужасни грешки по пътя – войната във Виетнам, намесите в Латинска Америка, нахлуването и окупацията на Ирак – но никога не сме изоставяли идеята, че Съединените щати са "блестящ град на хълм". Президенти от Джон Ф. Кенеди до Роналд Рейгън и Барак Обама са използвали метафората, за да опишат позицията на Америка в света. Още: Скандали с Тръмп и твърда подкрепа за Украйна: Легендарният Мич Макконъл слага край на политическата си кариера (ВИДЕО)
"Още един циничен играч"
Тръмп очевидно има по-сурова, по-ограничена визия. Това превръща Съединените щати просто в още един циничен играч в игра с нулево салдо. Според него, за да спечелим ние, другите трябва да загубят.
Това е отхвърляне на американското господство, а не неговото утвърждаване. Други страни ще запълнят вакуума. Китай е очевидният основен бенефициент. Представители на Европейския съюз вече започнаха да говорят за разширяване на търговията с Пекин в светлината на многото мита на Тръмп. Китай прекара години в разширяване на влиянието си в Африка и според медийни спекулации е предложил да поеме финансирането на закъсалите проекти на USAID в Непал, Колумбия и островите Кук, пише още The Washington Post. Още: 29 пъти за един месец Тръмп е направил това, което Путин иска
А търговската група БРИКС, основана от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири до 10 страни, включително Индонезия, която се присъедини през януари. Междувременно министърът на отбраната Пийт Хегсет прекарва времето си в напразни опити да сложи край на усилията за различни полове в американската армия, вместо да планира да се противопостави на нарастващата мощ на китайската армия.
Тръмп ни води не към величие, а към капитулация.
Превод: Ганчо Каменарски