Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски

22 февруари 2025, 21:35 часа • 6673 прочитания

През седмицата американският президент Доналд Тръмп използва яростна реторика срещу украинския президент Володимир Зеленски, наричайки го наред с другото "диктатор", започнал войната с Русия и умишлено удължаващ я за своя изгода. Обвинението не само че няма нищо общо с истината, но и повтаря дословно антиукраинските наративи, спуснати от Кремъл. Откъде идва тази враждебност на Тръмп към Зеленски? 

Според The Times тя може да бъде проследена още от първия мандат на Тръмп в Белия дом. Тогава, през 2019 г., Тръмп беше изправен пред процедура по импийчмънт заради обвинения, че е замразил почти 400 милиона долара военна помощ за Киев в опит да принуди украинските власти да започнат разследване срещу Джо Байдън, по онова време бивш вицепрезидент на Съединените щати, и неговия син Хънтър. Това се случи в навечерието на президентските избори през 2020 г., които Тръмп загуби.

Натискът на Твърп към Зеленски през 2019 г.

Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия

Тръмп твърдеше, че Байдън е оказал натиск върху Украйна да уволни главния прокурор, който разследвал Burisma, енергийната компания, в която синът му Хънтър бе член на борда. Въпреки това така и не се появиха никакви доказателства за неправомерни действия на Байдън, пише изданието. Тръмп дори изпрати личния си адвокат Рудолф Джулиани в Украйна, за да убеди Зеленски да обяви публично разследване, което можеше сериозно да навреди на шансовете на Байдън да спечели. Пред Зеленски искането за разследване на Байдън постави сериозна дилема. Киев беше критично зависим от американската военна помощ в битката срещу проруските сепаратистки сили в Източна Украйна. Всяко забавяне или загуба на финансиране можеше да бъде катастрофално.

"Тръмп мрази Украйна", каза пред Politico миналата година Лев Парнас, американски бизнесмен от руски произход, който по това време помагаше на Джулиани в Украйна. "Той и неговото обкръжение смятат, че Украйна е виновна за всички проблеми на Тръмп", каза Парнас.

Още: Как КГБ вербува Тръмп под името Краснов: Експредседателят на Комитета за национална сигурност на Казахстан

Тръмп също така бе убеден, че Украйна стои зад намеса на изборите през 2016 г. Тогава Русия беше официално обвинена в кибератака срещу сървърите на Демократическата партия на САЩ, което доведе до подозрения, че Москва е помогнала на Тръмп да спечели. Самият Тръмп обаче настоя, че зад атаката стои Украйна. Обвиненията му бяха отхвърлени от американските разузнавателни служби и дори от собствените съветници на Тръмп. 

Отмененото интервю на Зеленски

Броени дни преди Зеленски да даде интервю за CNN, в която трябваше да говори за разследването срещу Байдън, в САЩ избухна скандал: администрацията на Тръмп заплаши да замрази военната помощ. След бурна реакция в Конгреса тази мярка бързо беше отменена, средствата бяха преведени на Киев, а интервюто на Зеленски беше отменено.

Тръмп настоя, че никога не се е опитвал да окаже натиск върху Украйна. Много американски служители обаче твърдяха, че имат информация за ясна връзка: помощта за Украйна ще бъде деблокирана само в замяна на разследване срещу Байдън.

Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?

Гордън Сондланд, тогавашен посланик на САЩ в ЕС, директно заяви, че натискът върху Киев идва от самия Тръмп. Той също така потвърди, че поканата на Зеленски в Белия дом зависи от това дали той ще обяви разследване срещу Байдън. Две седмици по-късно, по време на съвместна пресконференция с Тръмп на Общото събрание на ООН, Зеленски беше попитан дали е имало натиск върху него. Отговорът му едва ли задоволи Тръмп: "Проведохме, мисля, добър телефонен разговор... Всичко беше наред. Обсъждахме много неща. Мисля, че сами видяхте, че никой не ми е оказвал натиск." Тръмп веднага добави своята интерпретация: "С други думи, без натиск."

Дълбоката обида към Украйна

По време на изслушванията за импийчмънт, специалният представител на САЩ за Украйна Кърт Волкър каза, че Тръмп е нарекъл Украйна "корумпирана страна, пълна с ужасни хора".

Въпреки че Тръмп в крайна сметка беше оправдан от Сената през 2020 г., самият факт, че той стана третият президент в историята на САЩ, срещу когото имаше процедура по импийчмънт, е предизвикала дълбоката му обида. Това се случи само девет месеца преди неуспешната му кандидатура за преизбиране и вероятно навреди на шансовете му сред избирателите.

Днес, след три години война с Русия, президентът Зеленски изглежда е въвлечен в лична вражда с лидера на най-мощния съюзник на Украйна.

Отмъстителността към Украйна, възхищението пред Путин

Неприязънта на Тръмп към Зеленски и Украйна е в рязък контраст с възхищението му от Путин, бившия агент на КГБ, който унищожи цялата политическа опозиция в Русия.

Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай

И въпреки факта, че след руската инвазия в Украйна през 2022 г. Запада се обедини в подкрепа на Киев, Тръмп продължи публично да осмива Зеленски. На предизборни митинги той го наричаше "най-великият шоумен на Земята", намеквайки, че умело търсел американска военна помощ. Както през 2019 г., Тръмп и сега се опитва да превърне Зеленски в разменна монета в своите политически игри. А в това време Москва внимателно следи какво се случва, заключава изданието.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес