Тръмп изведнъж се сети: САЩ са оказали помощ на Украйна не за 300, а само за 100 млрд. долара

16 април 2025, 11:10 часа • 3668 | прочитания

След като три месеца твърдеше, че САЩ са предоставили на Украйна от началото на руската инвазия военна помощ за 300 милиарда долара, която Киев трябвало да върне, изненадващо американският президент Доналд Тръмп и администрацията му са намалили исканията си в размер до 100 милиарда долара. Това е последното развитие по преговорите около сделката за редкоземните минерали на Украйна, които още текат, заявяват информирани източници пред Bloomberg. Тръмп вижда сделката за природните богатства на Украйна като начин да възстанови похарчените от САЩ суми за военна подкрепа на нападнатата държава, макар че, както украинският президент Володимир Зеленски многократно, вече поясни тази помощ никога не е била оформяна като заем. 

Източниците на изданието, говорили при условие на анонимност, тъй като преговорите имат закрит характер, са отбелязали, че размерът на исканията на администрацията в Белия дом е съкратен три пъти по време на последния кръг от преговорите. Всъщност сега исканията на Тръмп се доближават именно до цифрата, която изнесоха още преди седмици от украинска страна - Киев през цялото време твърдеше, че реално е получил военна помощ за малко над 90 милиарда долара.

Още: САЩ искат и контрола над украинския газопровод: Преговорите станаха крайно напрегнати

Министърът на финансите Скот Бесент, попитан в понеделник за напредъка на преговорите, каза, че Украйна е представила насрещна оферта през уикенда и преговорите напредват. "Ние сме много, много близо до това. Споразумението може да бъде подписано още тази седмица", заяви той.

Разговорите между техническите групи в петък и събота са били конструктивни, според един от източниците. Въпреки това екипът на Тръмп все още разглежда сделката като на начин Вашингтон да възстанови разходите си в Украйна чрез печалби от фонда, който предстои да бъде създаден чрез тази сделка. 

Още: Сделката за полезните изкопаеми: Украйна сверява документа с конституцията, впрегнати са правни кантори

От администрацията на Тръмп настояват, че САЩ не трябвало да правят инвестиции във фонда. Вместо това дадената до момента военна помощ на Украйна трябвало да се счита за инвестиции във въпросния фонд от американска страна.

В същото време украинските преговарящи се борят да убедят своите американски колеги да се откажат от този подход, който е неконструктивен. На Киев обаче се налага да действа предпазливо, казват събеседниците на изданието.

Преговорите от миналата седмица във Вашингтон се фокусираха най-вече върху детайлите на сделката и в тях не участваха висши правителствени служители. Преговорите ще продължат в края на тази седмица в онлайн формат и една от задачите на Киев ще бъде да предостави подробна информация за конкретни проекти, които могат да бъдат стартирани в рамките на споразумението. Припомняме, че Украйна е наела една от най-добрите адвокатски кантори, Hogan Lovells, за правни консултации по така важното за Киев споразумение.

Още: Тръмп заплаши Зеленски, ако не подпише сделката за украинските редкоземни богатства

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес