Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, предназначен да премахне защитата от претенции за редактиране на съдържанието в социалните мрежи, съобщиха от Белият дом. С изпълнителната заповед се дава възможност социални мрежи да бъдат съдени за начина, по който модерират съдържанието, което се появява в тях - защото според подписаното мрежите не трябва да премахват съдържание на основание, което не е включено в условията им за ползване. Де факто, за момента съгласно американското законодателство социалните мрежи не се считат за отговорни за съдържание, което трета страна публикува в тях, но могат да го блокират, ако преценят, че то представлява някакъв тип нарушение.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
"В американската история няма прецедент за толкова малък брой корпорации, които да контролират толкова голяма област на човешкото взаимодействие", каза Тръмп пред репортери преди подписването на указа, посочва БГНЕС.
Според него, решенията на социалните мрежи относно истинността на съобщенията, извършването на промени в тях или блокирането им по същество са редакторска политика и социалните мрежи действат като издатели.
"В такива моменти Twitter престава да бъде неутрална обществена платформа и става редактор. Мисля, че същото може да се каже и за други, ако погледнете Google, ако погледнете Facebook и, вероятно, други", добави Тръмп.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Тръмп заяви, че указът му съдържа изискване за създаването на нови законови правила за дейността на социалните мрежи, за да не може вече да се ползват от същата юридическа защита, както досега. Очаква се обаче указът да бъде оспорен пред съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
От Twitter реагираха на новината и определиха новият указ като "реакционен и политически ангажиран".
"Този изпълнителен указ представлява реакционен и политизиран подход към основния закон (управляващ индустрията). Член 230 защитава американските иновации и свободата на изразяване, той се основава на демократичните ценности. Едностранните опити за подкопаването му заплашват бъдещето на свободата на словотов Интернет", се казва в изявлението на Twitter.
Въпросният член от Закона за телекомуникациите от 1996 г. гарантира, че доставчикът на онлайн компютърни услуги не може да се счита за издател или независим източник на информация, предоставена от трета страна.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Още: "Twitter официално показа, че Тръмп е лъжец, президентът на САЩ се разгневи (СНИМКИ)"