Пентагонът вече обяви, че ще изпрати на Украйна допълнителна военна помощ в размер на 725 млн. долара от своите запаси, включително противопехотни мини, дронове, преносими зенитно-ракетни комплекси и противотанкови ракети.
Още: Тръмп посрещна Мелони във Флорида - ето за какво разговаряха (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Боно, Дензъл Уошингтън, Майкъл Джей Фокс с медал от Джо Байдън (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: "Това наистина ще укрепи позициите ни": Зеленски потвърди за противопехотните мини (ВИДЕО)
Фокусът определено е върху предоставянето на противопехотните мини - то беше осъдено от редица законодатели, групи за защита на правата на човека и световни организации като ООН поради безразборния характер на тези оръжия. Противотанковите мини не могат да направят разлика между вражески танк и цивилен автомобил, който преминава през тях, точно както по-малките противопехотни мини не могат да разграничат дали са задействани от вражески войник или от лице, което не е участник в бойни действия.
Още: Месец след здрависването с Путин: Гутереш осъди противопехотните мини от САЩ за Украйна
Още: Пожар уби над 500 животни в магазин за домашни любимци в Далас (ВИДЕО)
Още: Елена Поптодорова: Тръмп не храни топли чувства към Зеленски
Решенията на САЩ за противотанковите и противопехотните мини
Белият дом разреши изпращането на противопехотни мини в Украйна през септември 2023 г. Първоначално Щатите предоставиха 1000 броя 155-милиметрови артилерийски снаряда, които се наричат RAAMS (дистанционна противотанкова минна система), изстрелват се от гаубици и разпръскват малки мини, за да унищожават вражески танкове.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Отново стрелба във Вашингтон, петима са ранени (ВИДЕО)
Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара
Подобни оръжия се наричат нетрайни мини, защото са проектирани да се самоунищожават след предварително зададено време, въпреки че подобни защитни функции често се провалят в битка. Пентагонът заяви, че към 21 октомври е изпратил над 70 000 такива снаряда в Украйна, съобщава The New York Times.
През април 2023 г. Министерството на отбраната на САЩ обяви, че ще прати на Киев тежки противотанкови мини М21 от 60-те години на миналия век. Тези оръжия нямат функция за самоунищожение и остават смъртоносни, докато не бъдат обезвредени от експерти.
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието
Снимка: iStock
На 20 ноември Пентагонът обяви, че ще изпрати противопехотни мини на Украйна, въпреки директивата на Белия дом от юни 2022 г., която забранява подобни трансфери.
Още: Пушечно месо за Путин в Украйна: 75 пъти повишение на еднократните премии само през 2024 година
Три вида дистанционни минни системи за Украйна
Според Международната кампания за забрана на противопехотните мини на 22 ноември служители на Белия дом са съобщили на организациите с нестопанска цел, че Съединените щати ще изпратят на Украйна три вида противопехотни мини, които съдържат функции за саморазрушаване.
Първият вид е 155-милиметров снаряд, наречен „Area Denial Artillery Munition“, който се отваря във въздуха и освобождава 36 малки мини. Те, от своя страна, се задействат с триещи се жици, след като паднат на земята. После мината изхвърля малка бойна глава, която се взривява.
Втората версия, наречена Модулна пакетна минна система (Modular Pack Mine System), може да бъде носена от двама войници и разпръсква 17 противотанкови мини и четири противопехотни мини в околността.
Последният вариант се нарича „Вулкан“ - тя хвърля подобна смесица от противопехотни и противотанкови мини от цилиндри, които се монтират на камиони или хеликоптери. Целта е бързо създаване на минни полета, пише NYT.
Още: Тръмп да си го ... с мирния си план: Игра на тронове с мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)