Русия е сключила предварителни споразумения за доставка на своята ваксина срещу COVID-19 за повече от 10 страни в Азия, Южна Америка и Близкия изток. Тези договор може да осигурят на Москва ценни икономически и политически лостове в международен план, пише в редакционен коментар на американското издание The Wall Street Journal, цитиран от Дарик,.
Руските власти твърдят, че са постигнали предварителни споразумения за доставка на ваксината в страни като Бразилия, Мексико, Саудитска Арабия и Индия. Освен това Москва твърди, че са в ход преговори за закупуване на ваксината с още 10 държави. Исканията към нея са за продажба на 1,2 милиарда дози. Ваксините ще се произвеждат в чужбина и ще започнат да се разпространяват по целия свят през ноември. Пускането на лекарството на пазара ще изисква одобрение от местните регулаторни органи.
Ваксината, наречена „Спутник V“, точно както космическия кораб, който Съветският съюз изстреля преди САЩ в космическата надпревара от Студената война, беше одобрена от руските власти в началото на миналия месец, въпреки че Западът бързо изрази скептицизма си относно ефективността й. За да получат одобрение от властите, руски изследователи проведоха само ограничени опити върху 76 доброволци, предимно здрави мъже на възраст под 60 години. Първоначалните опити показаха, че ваксината е безопасна за употреба и предизвика имунен отговор, но експертите смятат, че е невъзможно да се определи нейната ефективност без мащабни опити. В края на август в страната започнаха изпитания с участието на 40 000 доброволци. Русия очаква да извърши масови ваксинации у дома до края на годината. Китай пък вече е тествал собствена експериментална ваксина върху стотици хиляди хора. Експертите изразиха загриженост относно прибързаното използване на ваксините преди приключване на проверките й. Американски служители отбелязаха, че САЩ е малко вероятно да използват руска или китайска ваксина поради съмнения относно процедурите за тестване.
Кампанията на Москва за разпространение на ваксината й в чужбина подчертава целта на президента Владимир Путин - да превърне Русия в основен играч в световната надпревара за намиране на лекарство срещу COVID-19. Анализаторите предупреждават, че Москва може да превърне ваксината в инструмент с мека сила, за да привлече страните в своята орбита. „Смята се, че ваксината ще помогне на Русия да спечели сърцата и умовете на незападните страни и да увеличи нейното геополитическо влияние", заяви Владимир Фролов, бивш старши руски дипломат и политически анализатор в Москва. Освен това Русия планира да произведе 30 милиона дози „Спутник V“ за собственото си население до края на тази година. Страната е силно засегната от вируса и е на четвърто място в света по брой случаи.
Според Кирил Дмитриев, ръководител на руския Фонд за директни инвестиции, Москва има предварителни споразумения за доставка на ваксини с повече от десет държави. За да отговори на търсенето, Русия прехвърля технология в производствени центрове в Индия, Бразилия и Южна Корея, откъдето ще се разпространява ваксината. Според предварителните споразумения Индия ще получи 100 милиона дози, а Бразилия - 50 милиона. Руските служители не разкриват кои страни освен гореспоменатите четири са се съгласили да закупят ваксината и не посочват общия брой на дозите. Според Фонда за директни инвестиции повече от двадесет други държави са на различни етапи на преговори с Москва.
Подробности за естеството на преговорите не са предоставени. Миналият месец обаче вицепремиерът Татяна Голикова заяви, че много страни са „заинтересовани от различни форми на сътрудничество, включително разработване на съвместни ваксини, клинични изпитвания, снабдяване, локализация на производството на тяхна територия и хуманитарна помощ".
Русия вече обяви споразумения за клинични изпитания на ваксината в страните от Близкия изток като Обединените арабски емирства и Египет, както и в съседният й Беларус. Миналата седмица мексиканският външен министър Марсело Ебрард заяви, че страната му се интересува от руската ваксина и иска да участва в мащабен процес, включващ 500-1000 доброволци. Съобщено бе, че окончателните решения за тестване и одобрение на ваксини ще бъдат взети от здравните власти.
САЩ, Европейският съюз, Япония и Великобритания се договориха да закупят поне 3,7 милиарда дози от западните фармацевтични компании. Това ще зареди значителна част от глобалния капацитет за производство на ваксини и развиващите се страни могат да се сблъскат с недостиг на лекарства. В резултат на това в тези държави има силно търсене на руската ваксина. „Ще се съсредоточим върху спасяването на хората в Латинска Америка, Близкия изток и Азия, откъдето идват повечето искания, тъй като те не мислят за политика, за да удушат и сдържат Русия, а искат да защитят своите граждани. Има хора, които буквално молят за ваксина, защото са проучили научните доказателства и са разбрали, че тя работи“, увери Дмитриев.
Президентът на Филипините Родриго Дутерте вече заяви, че страната му - с над 280 000 регистрирани случая - ще даде приоритет на закупуването на ваксини от Русия и Китай, като добави, че западните производители на ваксини са фокусирани главно върху печеленето на пари. „Западните страни имат една грешка: те се интересуват само от печалба, печалба, печалба“, каза Дутерте в телевизионно обръщение. Президентът на Венесуела Николас Мадуро дори предложи да предостави руска ваксина на кандидатите на предстоящите избори, за да могат да водят безопасна кампания.
Дмитриев заяви, че фондът се опитва само да възвърне инвестицията и не се стреми да печели от нея. В производството в Русия са инвестирани 4 милиарда рубли (52,8 милиона долара). Москва все още не е разкрила цената на една ваксина. Държавните медии обаче цитират експертни становища: експортната цена на ваксината с две дози трябва да бъде поне 10 долара. В САЩ цените варират от 4 до 37 долара за доза.
Русия е изправена пред конкуренция от Китай – Пекин обеща да сподели успешна ваксина с външния свят. Много от потенциалните получатели, като Филипините, Индонезия и Бразилия, представляват стратегически интерес за него. Китайски производител на лекарства Sinovac Biotech Ltd. се съгласи да предостави на Бангладеш 100 000 дози ваксина безплатно. Друга китайска компания - CanSino Biologics Inc., води преговори с редица страни за спешно одобрение за ваксината си.
Руските власти твърдят, че ваксините им са по-безопасни и по-ефективни от западните аналози и казват, че не се състезават за геополитически точки, а се опитват да отговорят на нарастващото търсене. „Предлагайки тази ваксина, руската страна го прави напълно открито, без никакви преференции или ограничения и без политически или икономически произход“, заяви руският посланик в ЕС Владимир Чижов в четвъртък.