"Ремдесивир", "Хидроксихлорохин", "Лопинавир/Ритонавир" и "Интерферон" имат малък ефект при лечението на COVID-19 в болнични условия по отношение на намаляването на смъртността. Това съобщиха в Женева от Световната здравна организация (СЗО), информира ТАСС, цитирана от БГНЕС.
"Междинните резултати от координираното от СЗО клинично проучване "Солидарност" показват, че употребата на ремдезивир, хидроксихлорохин, лопинавир/ритонавир и интерферон изглежда има малък или никакъв ефект върху намаляването на смъртността след 28 дни или болничен курс на лечение на COVID-19 сред хоспитализирани пациенти", заявиха от СЗО.
В проучването "Солидарност", което обхваща повече от 30 държави, експерти са изследвали ефекта от лечението с тези лекарства върху смъртността и продължителността на болничния престой. По-рано американска фармацевтична компания посочи, че употребата на разработеното от нея лекарство "Ремдесивир" при пациенти с коронавирус съкращава периода на възстановяване до четири дни. САЩ, Япония, Република Корея, Индия, Израел, Обединеното кралство и Русия одобриха употребата на "Ремдесивир" за лечение на заразени с коронавирус. Лекарството първоначално е разработено като част от тестове за лечение на хепатит С и респираторен синцитиален вирус. Той също е тестван за лечение на ебола, но не е установено, че е ефективен.
От СЗО подчертават, че единственото лекарство, което се е доказало ефективно при лечението на COVID-19, е "Дексаметазон". Това е стероид, който може да накара човек да почувства еуфория и внезапни приливи на енергия. Именно с "Дексаметазон", в допълнение към "Ремдесивир", беше лекуван и инфектираният с коронавирус американски президент Доналд Тръмп, който по-късно обяви възстановяването си.
Още: "Коронавирусът по света: САЩ се връщат към много високите стойности"