Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съветникът по националната сигурност на Тръмп обмисля няколко идеи за край на войната в Украйна

28 ноември 2024, 14:00 часа • 637 прочитания

Бъдещият съветник по националната сигурност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп - Майк Уолц - е обмислял през последните дни няколко предложения за прекратяване на войната между Русия и Украйна. Сред тях е и едно от генерал Кийт Келог, когото Тръмп обяви за свой избор за специален пратеник в Москва и Киев.

Още: Какво каза избраният от Тръмп пратеник за прекратяване на войната между Русия и Украйна?

НАТО и Европа да поемат по-голяма част от тежестта

Това съобщават пред CNN двама запознати източници. Макар че все още се работи по спецификите на стратегията, представителите на Тръмп вероятно ще настояват за прекратяване на огъня в началото, за да се замрази временно конфликтът, подпален от диктатора Владимир Путин, докато двете страни преговарят.

Очаква се също така представителите на администрацията на Тръмп да настояват европейските съюзници и НАТО да поемат по-голяма част от тежестта за споделяне на разходите за подкрепа на Украйна.

„Трябва да доведем това до отговорен край“, заяви Уолц пред Fox News през уикенда. „Трябва да възстановим възпирането, да възстановим мира и да изпреварим тази стълбица на ескалация, вместо да реагираме на нея".

Преди да спечели изборите, Тръмп многократно твърдеше, че войната между Русия и Украйна нямало да започне, ако той е бил президент. Също така обещава да сложи край на войната "за 24 часа", но без да дава конкретика, нито да споменава при чии условия. През септември републиканецът предложи Украйна да „отстъпи малко“ на Москва, като заяви на предизборно събитие, че „всяка сделка, дори най-лошата, би била по-добра от това, което имаме в момента“.

Още: Тръмп подготвя плана, от който се страхуваха в Русия

Снимка: Getty Images

Планът на Кийт Келог и останалите идеи

Плановете, които Уолц преглежда, включват предложение от Келог, който е бил съветник по въпросите на националната сигурност в първата администрация на Тръмп. Планът на Келог призовава за продължаване на американската военна помощ за Украйна, при условие че Киев участва в мирни преговори с Москва, и за „официална политика на САЩ за прекратяване на огъня и уреждане на конфликта в Украйна чрез преговори“. Междувременно желанието на Украйна да се присъедини към НАТО ще бъде „отложено“ за по-дълъг период от време, за да се привлече Русия на масата за преговори.

Уолц е разгледал и отделно предложение, което е било подкрепено от бившия посланик на Тръмп в Германия Ричард Гренел. Гренел и преди е изразявал подкрепа за създаването на „автономни области“ в рамките на Украйна, макар че не е обяснявал подробно как би изглеждало това.

Още: Замразена война с автономни региони край демилитаризирана зона: Планът на Тръмп за Украйна

Друга идея, която се лансира, е да се позволи на Русия да запази територията, която държи в момента, в замяна на членство на Украйна в НАТО, въпреки че малко хора в орбитата на Тръмп биха поканили Киев в Алианса в скоро време, казват източниците на CNN. Това е мнение, което поне отчасти се споделя от администрацията на Джо Байдън, която заяви, че Украйна ще се присъедини към НАТО, но едва когато войната приключи.

Украйна беше сред редица въпроси, които Уолц обсъди със съветника по националната сигурност на Байдън Джейк Съливан по време на съвместна среща миналата седмица.

Още: Пари и редки минерали - затова ще има мир в Украйна: Настроения в САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)

Все пак източниците предупреждават, че е „твърде рано“ да се каже как ще изглежда стратегията на екипа на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна. Самият републиканец винаги променя позициите си и тактиката на посланията си - особено по външнополитически въпроси, което означава, че процесът на планиране по отношение на Киев вероятно ще бъде променлив.

Украинският президент Володимир Зеленски настоява за "мир чрез сила" - т.е. Украйна да е в по-силната позиция, когато се седне на масата на преговорите. Той иска войната да приключи догодина, като призна наскоро, че към момента не вижда как със сила могат да бъдат върнати украински земи, анексирани от Русия. Все пак позицията на Киев е, че не може тези територии да бъдат официално признати за руски.

Позицията на Путин е ясна и твърда - никакви териториални отстъпки и практическа капитулация на Украйна.

Още: От офиса на Зеленски обявиха кога може да започнат мирни преговори

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес