Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът през 2024 г.: Президентските избори в САЩ - атентатът срещу Тръмп и победата му

27 декември 2024, 13:00 часа • 1679 прочитания

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом - това е една от големите новини на 2024 година, след като представителят на Републиканската партия надделя над Камала Харис и спечели убедително президентските избори през ноември. Избраният за 47-и държавен глава на САЩ ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г. и за Америка, а и за целия свят, ще започне нов етап.

На фона на атентата в Бътлър (Пенсилвания), предполагаемите опити за покушение от страна на Иран, редицата дела и повдигнати обвинения, постоянни заплахи за мигрантите и за налагане на мита върху китайски и европейски стоки, думите за стоп на войната в Украйна за "24 часа" без никакви конкретни планове дотук и обидите първо срещу Джо Байдън, а после и срещу Камала Харис, американците се довериха на 78-годишния Тръмп. Преди това той управляваше от 20 януари 2017 г. до 20 януари 2021 г., а при победата на Байдън през 2020 г. не призна резултатите от вота и мобилизира свои поддръжници да щурмуват Капитолия. Сега републиканецът обещава да помилва всички осъдени участници в бунта.

Снимка: Getty Images

Още: Си Дзинпин отряза Тръмп - няма да присъства на встъпването му в длъжност

Първите етапи на кампанията и повдигнатите обвинения

На 12 март Доналд Тръмп официално бе избран за кандидат на републиканците за президентските избори. С победите си в щатите Джорджия, Мисисипи и Вашингтон той надхвърли прага от необходимите 1215 делегати. През юли той прие официално номинацията на Националния конгрес на Републиканската партия. Постепенно Тръмп прекърши амбициите на останалите "звезди" от партията - губернатора на Флорида Рон ДеСантис, бившия представител на САЩ в ООН Ники Хейли и противника на LGBTQ-общността и абортите Вивек Рамасвами. Всички те се оттеглиха от надпреварата и впоследствие подкрепиха Доналд Тръмп.

Още през пролетта медиите в САЩ отбелязваха как Тръмп може да се окаже в любопитна ситуация - да бъде едновременно кандидат за президент и осъден престъпник. На републиканеца му бяха повдигнати обвинения по четири отделни наказателни разследвания. Срещу него бяха повдигнати 91 обвинения в престъпления по дела - от делото "пари срещу мълчание" в Ню Йорк, през усилията му да отмени резултатите от изборите през 2020 г., до съхраняването на класифицирани документи след мандата му в Белия дом.

Още: Демократ спечели последното оспорвано място в долната камара на Конгреса на САЩ - ето финалния резултат

В допълнение към наказателните дела Тръмп дължеше над 500 млн. долара под формата на глоби и лихви, след като съдия в Ню Йорк постанови, че е участвал в схема за раздуване на нетната стойност на богатството си, за да получи благоприятно финансиране. По това дело той беше осъден да плати 355 млн. долара плюс лихви (около 88,3 млн. долара), които вече дължеше на писателката Е. Джийн Карол, след като беше признат за отговорен за клевета и сексуално насилие. Тръмп няма как да избегне да плати 500-те милиона, дори да е станал президент, напомни през декември прокурорът на Ню Йорк Летисия Джеймс.

Снимка: Getty Images

Що се отнася до намесата в изборите, през декември щатски прокурори дадоха да се разбере, че продължават наказателните дела срещу Доналд Тръмп и неговите съюзници, свързани с намеса в изборите през 2020 г. В Уисконсин трима от бившите съветници на новоизбрания президент, срещу които са повдигнати множество обвинения в престъпления, се явиха за първи път пред съдия. В Невада главният прокурор на щата Аарън Форд повдигна нови обвинения в опит да съживи делото срещу шестима републиканци, които са действали като фалшиви избиратели на Тръмп през 2020 г. А в Джорджия Фани Уилис, окръжният прокурор на окръг Фултън, обвини републиканците в Конгреса, че възпрепятстват преследването на републиканеца и съюзниците му.

Голяма победа за Тръмп е, че специалният прокурор Джак Смит подаде молби за оттегляне на всички федерални обвинения срещу новоизбрания президент във връзка с неправилното му боравене с класифицирани документи и усилията му да обърне президентските избори през 2020 г.

Още: "Купуването на мълчание е изборна измама": Прокуратурата с удар срещу Тръмп

Едно от големите петна в кампанията на Тръмп си остава делото "пари срещу мълчание" - през май 2024 г. той беше обявен за виновен по всички 34 обвинения за фалшифициране на бизнес документи с цел прикриване на плащане, предназначено да накара порнозвездата Сторми Даниълс да не оповестява сексуалната си връзка с републиканеца. Парите са стигнали до Даниълс през тогавашния адвокат на Тръмп Майкъл Коен и са били от набраните средства по време на президентската кампания през 2016 г. 

Още: Пикантни детайли: Сблъсък в съда между Тръмп и Сторми Даниълс по делото "пари срещу мълчание" (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

През ноември съдия в Ню Йорк реши да отложи това дело за неопределен период, но последва обрат. Поне на първа инстанция (съд в Ню Йорк) искът на републиканеца срещу присъдата по делото беше отхвърлено и така бе отворена възможност за пръв път в историята на Съединените щати осъден ефективно човек да е американски президент. Според новото съдебно решение, което тълкува решение на Върховния съд, Тръмп няма имунитет срещу вече издадената присъда в щата Ню Йорк. По този начин купуването на мълчание е изборна измама, посочи прокуратурата в делото в Ню Йорк. Потенциално Тръмп може да бъде осъден на 4 години затвор ефективно. Ако не успее с обжалването на втора инстанция, може да стигне до Върховния съд, където да използва всички рокади, които републиканците успешно направиха там по време на първия му мандат.

Още: Първа инстанция постанови: Тръмп може да влезе в затвора заради сексскандал

Тръмп умело използваше съдебните дела като лозунг, представяйки ги като заговор, замислен от демократите, за да не го допуснат до властта. Този аргумент явно се оказа мощен сред избирателите в САЩ. Така или иначе, републиканецът може да разчита на следващия главен прокурор, избран от самия него, да свали всички наказателни дела. Тръмп първо посочи като следващ обвинител номер едно Мат Гец, но той сам се отказа от поста, след като беше замесен в секс скандал. Впоследствие Тръмп избра Пам Бонди: NYT: Избраният от Тръмп за главен прокурор плащал на десетки жени за секс партита.

Снимка: Getty Images

Атентатът срещу Тръмп

На 13 юли Доналд Тръмп преживя опит за покушение и оцеля, след като по време на негов митинг в Бътлър, щата Пенсилвания, по него беше открита стрелба. Републиканецът падна на земята, бързо обграден от "Сикрет сървис", след което се изправи едва-едва, вдигайки юмрук във въздуха. Оказа се, че се е разминал с окървавено дясно ухо - явно куршумите са го пропуснали на косъм. При стрелбата обаче беше убит 50-годишният Кори Комператоре, а други двама души са получили наранявания, които са „променили живота им“ - 57-годишният Дейвид Дъч и 74-годишният Джеймс Копенхавър.

Още: Опит за атентат: Стрелба срещу Доналд Тръмп (ВИДЕО)

Впоследствие ФБР окачестви стрелбата като опит за убийство, а стрелецът бързо беше идентифициран - Томас Матю Крукс. Той бе ликвидиран на място. Стана ясно, че преди нападението 20-годишният мъж е публикувал видео в социалните мрежи, в което открито казва: "Мразя Тръмп и републиканците и познайте - забъркахте се с неподходящия човек". Всъщност Крукс бил регистриран като гласоподавател на Републиканската партия в Пенсилвания, твърди CNN. Той е бил известен със своите крайни възгледи и участието си в насилствени прояви, съобщи NBC. Щял да гласува за първи път. 

Още: Президенти на прицел: Дългата история на стрелбите в политиката на САЩ

The Wall Street Journal, позовавайки се на секретен доклад, съобщи, че в колата на стрелеца, открита недалеч от мястото на митинга, са били открити взирвни устройства. Полицията е получила множество доклади за подозрителни пакети в района, където е бил стрелецът, което я е накарало да изпрати техници за бомби. Оказа се също, че нападателят преди години бил изключен от училищния отбор по стрелба, защото бил "лош стрелец", по думи на негов съученик пред ABC. Впоследствие ФБР изнесоха данни, че нападателят месеци наред търсил цел, преди да се спре на Тръмп.

Бяха повдигнати и редица въпроси относно реакцията на "Сикрет сървис", особено след като поддръжник на Тръмп, който е бил на място, каза пред BBC, че е предупредил тайните служби за въоръжен мъж на покрив в близост до трибуната, от която републиканецът говореше. Това, по думите му, е станало минути преди да се чуят поне три изстрела. Съдебномедицинският анализ показа, че на митинга се е стреляло с три оръжия. Крукс обаче действал сам, твърди ФБР. Директорът на "Сикрет сървис" Кимбърли Чийтъл призна, че агенцията се е провалила, и пое пълна отговорност, подавайки оставка.

Снимка: Getty Images

Редица европейски и световни лидери, включително от България, осъдиха опита за убийство на Тръмп. Същевременно Москва реши да се възползва от случилото се: Руската пропаганда издигна Тръмп на пиедестал. Думи на президента Джо Байдън пък попаднаха под прожекторите, защото бяха вкарани в нов контекст: Байдън призна - не е трябвало да казва "време е да поставим Тръмп на прицел" (ВИДЕО).

"В този момент е по-важно от всякога да сме обединени и да покажем нашия истински характер на американци, оставайки силни и решителни и като не позволяваме на злото да победи. Само Бог предотврати немислимото да се случи", написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social. "Трябваше да съм мъртъв", сподели той в отделно изказване.

Още: Как конспиративните теории превзеха социалните мрежи след опита за убийство на Тръмп

Още опити за убийство и ролята на Иран

През юли стана ясно, че американските власти са получили информация за заговор на Иран за опит за убийство на Тръмп. Томас Матю Крукс не е бил свързан с него - поне не е имало такива индикации. Заради тази оценка на разузнаването "Сикрет сървис" са засилили охраната на републиканеца. Информацията излезе в различни медии в Америка. Техеран отхвърли обвиненията, като ги нарече "злонамерени".

Още: "Добре дошъл обратно": Тръмп и Байдън проведоха "сърдечна" среща в Белия дом (ВИДЕО)

През октомври - т.е. преди президентските избори в САЩ - Иран е предложил писмени гаранции на администрацията на Джо Байдън, че няма да се опита да убие Доналд Тръмп, твърди The Wall Street Journal, цитирайки американски служители. Изданието определя предложението като "тайна сделка", целяща да охлади напрежението между Техеран и Вашингтон. Иранското послание, предадено на 14 октомври, дошло в отговор на частно писмено американско предупреждение, изпратено до Иран през септември. Администрацията на Байдън считала заплахите срещу Тръмп за въпрос от първостепенно значение за националната сигурност и настояла, че всеки опит за покушение срещу него ще бъде третиран като военен акт.

Още: "Няма да опитваме да убием Тръмп": Иран дал писмени гаранции на САЩ?

Снимка: Getty Images

През август САЩ задържаха и обвиниха пакистанец, свързан с Иран, който готвел предполагаем заговор за убийство на американски политици. 46-годишният Азиф Мърчант е обвинен в опит да наеме убиец в Ню Йорк, който да ликвидира видни американски служители. CBS цитира източници, според които Доналд Тръмп е бил сред мишените.

По-късно през август властите в Аризона спешно издирваха мъж, за когото се твърди, че е заплашил да застреля републиканеца. Става въпрос за 66-годишния Роналд Лий Сайвръд, който в крайна сметка беше арестуван. Твърди се, че е отправял смъртни заплахи през социалните мрежи. 

Случаите не спират дотук - през септември американските органи на реда заявиха, че агентите на "Сикрет сървис" са забелязали въоръжен мъж в храсти близо до голф игрището на Тръмп. Той е имал автомат АК-47. От службата са стреляли по мъжа, идентифициран като Райън Уесли Рут - на 58 г., от Хаваите. Впоследствие нападателят бе задържан и обвинен.

Още: Заподозреният за убийство на Тръмп е заявявал желание да ликвидира Путин и Ким Чен Ун

Агентите като забелязали цевта на оръжието, на между 365 и 457 метра от Тръмп, докато разчиствали дупките от потенциални заплахи преди Тръмп да играе. Те веднага влезли в сблъсък с въоръжения мъж и изстреляли поне четири патрона.

През ноември Съединените щати повдигнаха обвинения срещу мъж от ирански произход във връзка с предполагаем заговор, поръчан от елитния Корпус на гвардейците на иранската революция, за убийството на новоизбрания президент. В обвинителния акт, внесен във Федералния съд в Манхатън, се твърди, че през септември тази година неназован представител на иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция е инструктирал лице на име Фарджад Шакери да изготви план за наблюдение и ликвидиране на Тръмп. Шакери е казал пред ФБР, че не е планирал да начертае план в поставения му 7-дневен срок. В случая Техеран отново отхвърли обвиненията.

Още: ФБР се зае със сайт за залагания, чиито потребители прогнозираха убедителна победа на Тръмп

Снимка: Getty Images

Как Тръмп спечели изборите

В началото опонент на Тръмп в президентската надпревара беше Джо Байдън, но след ужасяващо представяне в дебата срещу републиканеца през юни, окачествено като "катастрофа" от много демократи, настоящият държавен глава се оттегли и подкрепи Камала Харис като кандидат на Демократическата партия.

Тръмп и Харис проведоха телевизионен дебат през септември, в който републиканецът получи висока оценка въпреки многото лъжи, които изрече: Лъжите на Тръмп в дебата: "Мигрантите ядат кучетата ни" и "Харис се срещнала с Путин преди войната".

В крайна сметка се очакваше надпреварата да е много оспорвана и всичко да се реши в 7 щата - Пенсилвания, Уисконсин, Мичиган, Северна Каролина, Джорджия, Аризона и Невада. Нищо подобно обаче: Доналд Тръмп триумфира и в седемте "колебаещи се" щата на 5 ноември и спечели убедително. Харис надделя в щата, даващ най-много гласове - Калифорния, а също така в Ню Йорк, докато Тръмп взе гласовете в Тексас, Флорида, но и в по-дълбоката провинция. Избирателната система в САЩ е такава, че не е нужно победителят да има мнозинството от гласовете в национален мащаб, а да стигне до 270 гласа от избирателната колегия - всеки щат носи различен брой гласове в зависимост от населението и ако водиш в определен щат, вземаш всички гласове от него.

Още: Висшистите подкрепиха Харис, Тръмп разби конкуренцията в селските райони

Ключовият щат в случая се оказа Пенсилвания, който носи 19 електорални гласа. Джо Байдън, роден в Скрантън, Пенсилвания, обърна щата през 2020 г., като спечели с малко над 80 000 гласа. През 2016 г. Тръмп стана първият републиканец, спечелил в Пенсилвания след Джордж Буш през 1988 г., като го взе с малко над 44 000 гласа.

Снимка: Getty Images

Вицепрезидент на Доналд Тръмп ще е Джей Ди Ванс, който до момента беше сенатор от щата Охайо. Ванс, който предложи такъв план за мир в Украйна, че той би се харесал доста на диктатора Владимир Путин, има много интересна история: От ожесточен критик до пръв съюзник на Тръмп: Кой е Джей Ди Ванс?

Републиканците също така успяха да запазят контрола в Камарата на представителите - долната камара на Конгреса, спечелиха и в Сената - горната камара, където досега демократите имаха крехко предимство. Това означава, че всяко законодателство, предложено от Тръмп, ще може да минава през парламента без особени пречки.

Обещания: какво да очаква светът от Тръмп?

По време на кампанията Доналд Тръмп заплаши Китай и Европа с налагане на нови мита, като за Пекин цитира число от порядъка на 60%. След като спечели изборите, обяви, че ще въведе 25-процентни мита на стоките от Канада и Мексико, което доведе до остра ответна реакция. Републиканецът така и не даде отговор как по този начин ще бори инфлацията в САЩ, която, по думи на икономисти, ще се повиши при подобен сценарий. Същевременно тази мярка би нанесла удар по еврозоната и Европа като цяло: Тръмп заплаши "малките европейски държави" с новата си икономическа политика.

Най-голямата тема, свързана с Тръмп в глобален мащаб, е войната в Украйна. Той непрестанно повтаряше през кампанията, че ще сложи край на конфликта за "24 часа", но засега не е давал конкретика относно плана си. Неведнъж е изтъквал добрите си отношения с диктатора Владимир Путин и много анализатори прогнозират, че би се стигнало до някакъв вид примирие в Украйна, което да облагодетелства издирвания от Трибунала в Хага стопанин на Кремъл: Замразена война с автономни региони край демилитаризирана зона: Планът на Тръмп за Украйна.

Снимка: president.gov.ua

След изборната победа Тръмп обяви, че назначава специален пратеник за мир между Русия и Украйна - генерал Кийт Келог. В медиите изтече неговият план за край на войната, който изключва приемането на Киев в НАТО поне за 10 години. И още: ще се цели "търсене на прекратяване на огъня и уреждане на войната чрез преговори", а бъдещата помощ на САЩ - вероятно дадена като заем - ще зависи от това Украйна да преговаря с Русия. САЩ ще въоръжат Украйна до степен, в която тя може да се защити и да спре всякакви по-нататъшни руски атаки преди и след мирно споразумение, предвижда проектът на Келог. Фронтовете ще бъдат замразени чрез прекратяване на огъня и налагане на демилитаризирана зона. Ако се съгласи с това, Русия ще получи ограничено облекчаване на санкциите, а пълна отмяна - само когато бъде подписано мирно споразумение, което е по вкуса и на Украйна. Такса (мито) върху руския енергиен износ ще плати възстановяването на Украйна. Украйна няма да бъде помолена да се откаже от възстановяването на окупирана територия, но ще се съгласи да го преследва само чрез дипломация. Келог приема, че "това ще изисква бъдещ дипломатически пробив, който вероятно няма да се случи, преди Путин да напусне поста си".

Още: Америка на първо място: Подходът на пратеника на Тръмп за Украйна и Русия

На дневен ред е въпросът ще секне ли помощта на САЩ за Киев, която беше изключително силна при демократите, като изключим 7-месечното забавяне на 60-те милиарда долара оръжеен пакет заради мнозинството на републиканците в долната камара на Конгреса.

Още: "Трябва да спрем това клане": Тръмп ще говори с Путин, но не разкри какъв е планът му за мир (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

Друг голям въпрос е какво ще прави републиканецът с войната в Близкия изток. По време на предишния си мандат той премести американското посолство в Израел от Тел Авив в Йерусалим - знак, който подсказва, че ситуацията с палестинците ще бъде изключително деликатна. След изборната победа Тръмп отправи силно послание към "Хамас": "Ако не пуснете израелските заложници до 20 януари, ви чака истински ад".

През 2018 г. Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, което целеше да предотврати развитието на иранската ядрена програма в замяна на облекчаване на санкциите. Републиканецът обаче върна тежките икономически санкции върху режима в Техеран, а той е по-близо от всякога до създаване на ядрено оръжие: WSJ: Тръмп може да прибегне до превантивни удари по Иран, за да спре ядрената програма.

Как ще подходи Тръмп спрямо Северна Корея е друга важна тема. В предишния си мандат той беше на косъм да постигне сделка с диктатора Ким Чен Ун за стоп на развитието на ядрената му програма, но споразумението се провали. Сега ситуацията се усложнява с присъствието на севернокорейските войски в Русия, сражаващи се за Путин срещу Украйна.

Доналд Тръмп обяви, че няма да е диктатор, когато се завърне в Белия дом - с изключение на първия ден. Списъкът на републиканеца включва старт на масова депортация на мигранти, отмяна на политиките на администрацията на Джо Байдън в областта на образованието, преструктуриране на федералното правителство чрез уволнение на потенциално хиляди федерални служители, които според Тръмп тайно работят срещу него, и помилване на хора, които са били арестувани за ролята им в бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г. 

Още: Списък със задачите на Тръмп в ден №1: Спри делата срещу себе си, помилвай бунтовниците

Снимка: Getty Images

По време на кампанията Тръмп заяви, че още в първия ден на новата си администрация ще отмени действията на офиса на Байдън, целящи да защитят транссексуалните ученици от дискриминация в училищата. През април администрацията на Джо Байдън обяви нови защитни мерки, защото третирането на транссексуалните ученици по различен начин от техните съученици е дискриминация. В отговор Тръмп заяви, че ще отмени тези промени.

Тръмп се стреми да отмени политиките за климата, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове, които затоплят планетата. С указ от първия ден той може да отмени защитата на околната среда, да спре проектите за вятърни електроцентрали, да провали целите на администрацията на Байдън, които насърчават преминаването към електрически автомобили, и да отмени стандартите за компаниите, които трябва да станат по-екологични. Той се ангажира да увеличи производството на изкопаеми горива в САЩ, обещавайки да „сондира, сондира, сондира“, когато встъпи в длъжност на първия ден. Ще се стреми да отвори арктическата пустиня за петролни сондажи, което според него ще намали разходите за енергия.

Още: Тръмп номинира бизнесмен за посланик в Лондон

Спорни назначения

След изборната си победа Доналд Тръмп попадна под светлините на прожекторите с множество странни, но също спорни и рискови назначения в бъдещата администрация (с условие, че те трябва да бъдат одобрени от Сената).

Когато изявен антиваксър е кандидатурата ти за здравен министър, нещата не изглеждат много приятно. Това мислят за Робърт Кенеди-младши и десетки нобелови лауреати: 77 носители на Нобел: Избраникът на Тръмп за здравен министър е "заплаха".

Преди републиканецът да избере Пам Бонди за следващ главен прокурор и министър на правосъдието, номинацията на Мат Гец предизвика истински скандал. Той беше уличен от The New York Times, че е участвал в мрежа, в която е плащал на десетки жени за секс партита. Заради всичко това Гец реши да се оттегли: Разследван за секс трафик и дружаща с диктатори: Тръмп дава огромна власт на две свои протежета.

Друга спорна номинация е Тулси Габард, която е кандидатурата за директор на националното разузнаване. Тя напусна Демократическата партия през 2022 г., за да се регистрира като независим кандидат, и оттогава е убеден поддръжник на Тръмп. Била е майор в Ирак, а сега е подполковник от резерва, но няма опит в разузнаването. Най-тъмното петно от биографията ѝ е срещата ѝ с вече сваления сирийски диктатор Башар Асад, когато САЩ го бяха обявили за военнопрестъпник заради използване на химическо оръжие срещу собствения си народ.

Още: Тръмп намери място и на адвоката си в Белия дом

Снимка: Getty Images

Водещият от Fox News бивш военен Пийт Хегсет е номинацията на Тръмп за ключовия пост министър на отбраната, макар че вече има спекулации за евентуална смяна на кандидатурата с губернатора на Флорида Рон ДеСантис заради това, че Хегсет е замесен в сексуално насилие.

Елис Стефаник, която е без опит във външната политика, ще бъде посланик на САЩ в ООН. Новоизбраният американски президент назначи и двама свои сватове. Съветник по въпросите на Близкия изток и арабските страни ще е ливанско-американският бизнесмен Масад Булос. Любопитното е, че той е баща на съпруга на дъщерята на републиканеца Тифани. Това не е първият случай, в който Тръмп назначава човек от най-близкото си обкръжение на държавна длъжност. По-рано републиканецът обяви, че е избрал бащата на Джаред Къшнър - магната в сферата на недвижимите имоти Чарлз Къшнър - за посланик на САЩ във Франция. Джаред Къшнър е женен за най-голямата дъщеря на Тръмп - Иванка.

Още: Тръмп назначи втори сват - този път за съветник за Близкия изток

Тръмп праща годеницата на сина си Доналд Тръмп-младши за посланик в Гърция. Става въпрос за 55-годишната Кимбърли Гилфойл, която няма никакъв предишен опит като дипломат. Кандидатурата беше обявена точно в момент, в който започнаха да излизат слухове, че най-големият син на новоизбрания президент се среща с инфлуенсърката Бетина Андерсън.

Още: САЩ ще сменя посланика си в Гърция: Тръмп праща човек от семейството

Милиардерът Илон Мъск, който открито подкрепи Тръмп по време на кампанията, също ще има роля във властта, макар и не във федерална структура - той ще е по-скоро консултант за правителствена ефективност. Точно това е името на т.нар. ново министерство, обявено от републиканеца. То ще бъде ръководено от основателя на SpaceX и Tesla, както и от бившия кандидат за президент от Републиканската партия Вивек Рамасвами (припомнете си кой е той). Мъск и Рамасвами ще работят извън правителството, за да предлагат на Белия дом "съвети и насоки", и ще си партнират с Бюрото за управление и бюджет, за да "проведат мащабна структурна реформа и да създадат невиждан досега предприемачески подход към правителството", обяви Тръмп. Мъск и Рамасвами вече очертаха планове за „драстично намаляване“ на регулациите и „масово съкращаване на персонала“ в администрацията: Мъск ще реже парите на НПО-тата в новата си роля при Тръмп.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес