Пандемията от коронавирус нанесе „бърз и масов шок“, който предизвика най-широкия срив на световната икономика от 1870 г. въпреки безпрецедентната държавна подкрепа, съобщи Световната банка.
Очаква се световната икономика да се свие с 5,2 процента през тази година - най-лошата рецесия от 80 години, но големият брой страни, които търпят икономически загуби, означава, че мащабът на спада е по-лош от всяка рецесия от 150 години, заяви Световната банка в последния си доклад за глобални икономически перспективи.
"Това е дълбоко отрезвяваща перспектива, като кризата вероятно ще остави дълготрайни белези и ще доведе до големи глобални предизвикателства", заяви вицепрезидентът на групата на Световната банка за справедлив растеж, финанси и институции Сейла Пазарбазиоглу.
Дълбочината на кризата ще доведе до 100 млн. души в крайна бедност - по-лоша от предварителната оценка на 60 милиона, каза тя пред репортери.
И докато базираният във Вашингтон кредитор за развитие проектира възстановяване към 2021 г., съществува риск втора вълна от избухване на пандемията да подкопае възстановяването и да превърне икономическата криза във финансова, която ще се изрази във „вълна от неизпълнение на финансовите задължения
Икономистите се надпреварват да измерват въздействието на кризата, която оприличиха на глобална природна катастрофа, но големият размер на въздействието в толкова много сектори и държави затруднява изчисляването и прави прогнозите за всяко възстановяване доста несигурни.
Според най-лошия сценарий глобалната рецесия може да означава свиване от осем процента, според доклада.
Но Пазарбазиоглу предупреди: "Като се има предвид тази несигурност, по-нататъшното намаляване на перспективите е много вероятно."
Въпреки че през тази година почти само Китай вижда умерен растеж, дълбочината на забавянето на втората по големина икономика в света ще попречи на перспективите за възстановяване на развиващите се страни, особено на износителите на стоки, предупреди Световната банка.
Докато Китай ще наблюдава ръст на БВП само с един процент, каза Световната банка, останалите прогнози са мрачни: САЩ -6,1 процента, еврозоната -9,1 процента, Япония -6,1 процента, Бразилия -8 процента, Мексико -7,5 процента и Индия - 3,2 процента.
И нещата могат да се влошат, което означава, че прогнозите ще бъдат ревизирани още по-надолу, предупредиха от банката.
Макар и драматична, настоящата прогноза не достига до Голямата депресия, в която се наблюдава свиване в световен мащаб с 14,5 процента от 1930 до 1932 г., докато следвоенният спад през 1945-1946 г. е 13,8 процента, според Световната банка.
Все пак на фона на все още развиващата се пандемия остават някои „изключително високи“ рискове за перспективите, особено ако болестта се задържи или отскочи, което доведе до налагане на властите на ограничения, които биха могли да направят спада до осем процента.
„Прекъсванията в дейността биха отслабили способността на бизнеса да остане в експлоатация и да обслужва дълга си“, предупреждават в доклада.
Това от своя страна би могло да повиши лихвите за кредитополучателите с по-висок риск. „Тъй като нивата на дълга вече са в исторически максимуми, това може да доведе до каскадни неизпълнения и финансови кризи в много икономики“, се казва в съобщението.
Но дори ако прогнозираното за 2021 г. 4,2 процента глобално възстановяване се реализира, „в много страни дълбоките рецесии, предизвикани от COVID-19, вероятно ще тежат върху потенциалния резултат за години напред“.
Вижте още:
Световната банка: 60 милиона души ще са в крайна бедност заради коронавируса