Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стоката, която Тръмп не можа да обложи в търговската война с Китай - Библията

21 август 2019, 14:06 часа • 3628 прочитания

Християните в САЩ празнуват победата: те успяха да защитят Библията. Наличието на Светото писание в Съединените щати беше застрашено от решението на Доналд Тръмп отново да повиши митата за внос от Китай, съобщи Би Би Си.

Библията беше в списъка на стоките, внесени от Китай, за които се прилагат повишени вносни мита. Това означаваше, че цената на новите екземпляри от Библията може да нарасне рязко и тиражът на книгата ще бъде значително намален.

И миналата седмица Тръмп направи спасителни за християните поправки в митническата си политика: под натиска на обществото Библията беше изключена от списъка с продукти, подлежащи на допълнителни мита.

Как стана така, че търговската война с Китай може да се превърне в важен фактор в религиозния живот на американските християни?

Факт е, че в Китай се публикуват повече от половината от всички копия на Библията, които сега се издават в света. Китай е най-големият издател на библия в света. Amity Press, издателска компания, базирана в Нанкин, е произвела близо 200 милиона копия на Библията от 1988 г. насам.

Двамата най-големи издатели на Библията в САЩ - Zondervan и Thomas Nelson (собственост на HarperCollins) – печатат около 75% от техните копия на Библията в Китай.

"Американските издателства преместиха продукцията си в чужбина преди десетилетия, без да оставят значителни съоръжения в страната, които биха могли да послужат като алтернатива", казва Марк Шенвалд, ръководител на издателството за християнската литература в HarperCollins.

Както обясняват издателите, една от причините лъвският дял от тиража на Библията на английски език да бъде публикуван в Китай е, че именно в Китай техниката на печат върху много тънка хартия е добре поставена. Именно на такава хартия е отпечатана значителна част от тиража на Библията. В същото време китайските издатели, които печатат Библията, работят предимно с оборудване, произведено във Великобритания, Германия, Италия, Швейцария и Япония.

Библията в САЩ традиционно остава сред най-продаваните книги. Според експерти на HarperCollins около 20 милиона копия на тази книга се продават всяка година в Съединените щати.

Цените на Библията са сравнително ниски, голям брой копия се разпространяват безплатно. "Библейският данък" на Тръмп обаче би поставил под въпрос практиката за разпространение на Библията безплатно и би затруднил американските духовни пастири и религиозните организации да изпълнят основната си мисия - да разпространяват словото Божие.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес