В САЩ днес стартира трета фаза от експеримент за ваксина срещу COVID-19, като се очаква в нея да бъдат включени 30 000 доброволци. Това съобщиха от Националния здравен институт, цитирани от БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Ваксината е разработена съвместно от Cambridge, базираната в Масачузетс компания за биотехнологии Moderna и Националния институт по алергия и инфекциозни болести. Изпитването ще се проведе в 89 клинични изследователски обекта в Съединените щати с възрастни доброволци, които нямат COVID-19 и са клинично здрави, се казва в изявлението.
Директорът на NIAID и съветник в Белия дом Антъни Фаучи заяви, че предишните резултати от клиничните изпитвания показват, че ваксината е „безопасна и имуногенна, даваща основание за началото на клинично изпитване в трета фаза“. Това плацебо контролирано проучване е предназначено да определи дали ваксината може да предотврати COVID-19 и колко дълго може да продължи тази защита.
Изпитването за ефективността на ваксината е първото, което се прилага в рамките на операция Warp Speed, правителствена програма, която има за цел да започне да доставя милиони дози ефективна ваксина срещу вируса до края на 2020 г. Изследването има за цел да определи дали ваксината може да предотврати симптоми на COVID-19 след две дози и да проучи дали прилагането й може да предотврати сериозна инфекция, било асимптоматично или със симптоми, съобщиха от NIH.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Търси се и отговор на въпроса дали ваксината може да предотврати смърт от вируса и дали само една доза е достатъчна за защита срещу COVID-19. На доброволците ще бъдат инжектирани две ваксини в рамките на 28 дни като някои участници ще бъдат разпределени на случаен принцип в група с плацебо дози. „Стартирането на трета фаза се осъществява за рекордно кратко време при най-строги мерки за сигурност и демонстрира американската изобретателност в най-подходящия, както и какво може да се направи, когато заинтересованите страни се обединят за постигане на общи цели “, каза директорът на NIH Франсис Колинс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Изследователите ще използват данните за честотата на случаите, за да идентифицират области с постоянно високо разпространение на вируса и възникващи огнища, така че зоните в близост до тях да могат да бъдат приоритетни за записване. Правителството на САЩ също подкрепя изследванията за ваксини от базираната в Мериленд биотехнологична фирма Novavax и базираната в Ню Йорк фармацевтична корпорация Pfizer. Съединените щати са най-засегнатата от пандемията страна с повече от 4,3 милиона случая и над 150 000 смъртни случая, според броя на уебсайта Worldometer.