Специалният прокурор с две федерални дела срещу Тръмп подава оставка още при Байдън

13 ноември 2024, 15:28 часа • 1096 | прочитания

Джак Смит - специалният прокурор, който води две федерални дела срещу Доналд Тръмп, планира да приключи работата си и да подаде оставка заедно с други членове на екипа си. Това ще стане още преди встъпването в длъжност на републиканеца в Белия дом през януари 2025 г., съобщават запознати с плановете на обвинителя, цитирани от The New York Times.

Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп

Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ

Още: Още днес: Байдън се среща с Тръмп в Овалния кабинет

Според тях целта на Смит е да не оставя други да довършват значителна част от работата му. Прокурорът иска и да изпревари обещанието на новоизбрания президент да го уволни в рамките на "две секунди “ след полагането на клетвата си.

Джак Смит, който от встъпването си в длъжност преди две години действаше на принципа, че дори влиятелният бивш президент не е над закона, сега се намира в отбранителна позиция. Той бърза да приключи няколко сложни разследвания, забавени от съдилищата и, в крайна сметка, обезсмислени от изборната победа на Тръмп.

Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби

Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп

Още: Милиарди за кампания: Колко струваха Тръмп и Харис на американците? (ВИДЕО)

Кабинетът на Смит все още изготвя своя план за приключване на делата и е възможно непредвидени обстоятелства като съдебни решения или решения на други държавни служители да променят планирания график, пише NYT.

Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му

Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск

Снимка: Getty Images

Още: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната

Още: Пътнически самолет се запали точно преди излитане (ВИДЕО)

Какви са делата на Смит срещу Тръмп?

По-рано Associated Press писа, че Смит вече преценява как да прекрати делата поради дългогодишната политика на Министерството на правосъдието, според която действащи президенти не могат да бъдат преследвани.

Миналата година Джак Смит обвини Тръмп в заговор за подмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г. и в незаконно съхраняване на класифицирани документи в имението му в Мар-а-Лаго, Флорида: Тръмп поиска спиране на делото за намерените в имението му секретни документи.

Останалите ключови дела: каква е съдбата им?

Тръмп не може да се помилва сам, когато става въпрос за щатската му присъда в Ню Йорк по делото за паричните преводи за прикриване на афера с порноактрисата Сторми Даниълс (делото "пари срещу мълчание"). Но може да се опита да използва статута си на новоизбран президент - в опит да отмени или заличи присъдата си за тежко престъпление и да предотврати потенциална присъда за лишаване от свобода: Пикантни детайли: Сблъсък в съда между Тръмп и Сторми Даниълс по делото "пари срещу мълчание" (ВИДЕО).

Делото в Джорджия, където Тръмп е обвинен в намеса в изборите, вероятно ще бъде единственото наказателно дело, което ще остане висящо. То вероятно ще бъде отложено поне до 2029 г., когато изтича президентският му мандат. Прокурорът от Джорджия, който води делото, вече спечели преизбирането си.

Още: С какви инструменти Тръмп ще спре войните в Израел и Украйна: Говори Мохамед Халаф

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес