Президентът на САЩ Доналд Тръмп смята, че Русия се е намесвала в американските президентски избори през 2016 година, на които той победи. Това заяви пред журналисти зам.-говорителят на Белия дом Хоугън Хидли. Той каза това по повод огласения доклад на специалния комитет по разузнаването на Сената, който подкрепи изводите на спецслужбите на САЩ за влиянието на Русия върху изборите.
Заключението на доклада е, че Москва е вредила на кампанията на кандидата на демократите Хилари Клинтън и е помогнала на Тръмп. Изрично е посочено, че ФБР и ЦРУ смятат с "голяма доза вероятност", че е имало руска подкрепа за Тръмп, докато АНС подкрепят тази позиция "умерено". Това е станало най-вече чрез кибершпионаж и операции, проведени във виртуална среда. Посочва се конкретно вече световноизвестната Фабрика за тролове от Санкт Петербург.
"Президентът беше ясен, той много пъти казваше, че Русия се е намесвала в нашите избори", каза Хидли. По думите му Тръмп "казваше, че Владимир Путин отстоява своята позиция".
Междувременно Тръмп и най-близките му помощници нееднократно отхвърляха всички обвинения в каквито и да е неправомерни контакти с руски официални лица в предизборната кампанията през 2016 година, както и в получаване на помощ от Русия, от която всъщност Тръмп да се е възползвал, за да спечели. Очаква се днес, 4 юли, специалният прокурор Робърт Мълър да обяви дали ще разпитва Тръмп за руската намеса в президентските избори в САЩ.
Междувременно зам.-външният министър на Русия Олег Сиромолотов каза, че на предстоящата на 16 юли среща между руския президент Владимир Путин и Тръмп ще бъде обсъдена темата за тероризма.
Стана ясно обаче, че няма да има среща между руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Майк Помпео. Лавров прие делегация от американски конгресмени, оглавявана от сенатора Ричард Шелби. Гостът отбеляза, че сега отношенията между Москва и Вашингтон са сложни, но те могат да се подобрят заради "общите интереси в целия свят".
"Надявам се да можем и занапред да работим в това отношение. Да, ние може да сме съперници, но не е задължително да бъде противници", подчерта сенаторът.
Американската делегация се срещна и с председателя на Държавната дума Вячеслав Володин. В разговора Шелби подчерта, че конгресмените са пристигнали в Москва не за да обвиняват в нещо Русия, а с цел да възобновят "пълномащабен и открит" диалог.